shape shape shape shape
ALES Sözel Alandan Nasıl 55 Puan Alınır?
28
Dec
0 Yorum
643 Görüntülenme

ALES Sözel Alandan Nasıl 55 Puan Alınır?

ALES Sözel alan puan türü ile 55 puan almak için yapmanız gerekenler ve ALES Sözel alan hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar bu yazımızın içeriğinde...

ALES Sözel Nedir?


Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), akademik kariyer hedefi olan adaylar (Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi kadrolarına yerleşmek için) ile yükseköğretim kurumlarında tezli yüksek lisans ve doktora yapmak için kullanılır. Bunun yanında özel veya devlet kurum ve kuruluşlarının sağladığı burslarlar yurt dışı tezli yüksek lisans ve doktora programlarına başvurularda yazılı sınav yerine değerlendirilmektedir. ALES toplamda 100 sorudan oluşur. Yüz sorunun elli adetini sayısal ve diğer yarısını da sözel test içermektedir. Adaylara sunulan sınav süresi 2,5 saat (150 dakika) olarak belirlenmiştir. ALES yıl içinde üç defa gerçekleşmektedir. Sınavın geçerlilik süresi 2017 yılı sonbahar dönemi itibariyle 3 yıldan 5 yıla çıkarılmıştır. Adaylar düzenlenen tüm sınavlara girebilir, bu sınavlardan aldıkları herhangi bir puanı geçerlilik süresi devam ediyorsa kullanabilirler. Ancak başvurularda güncel tarihli ALES sınav sonuç belgesi isteyebilirler. Bu nedenle eğer akademik anlamda eğitim almak veya üniversitelerde bir kadroya yerleşmek istiyorsanız puanınızı güncel tutmak adına gerçekleştirilen tüm sınavlara girmenizi öneririz.


ALES Sözel Puan Türü


ALES’in sayısal ve sözel olarak iki farklı testten oluştuğunu yukarıda iletmiştik buna karşılık ALES 3 puan türü üzerinden değerlendirilir ve bu puan türleri: ALES Sayısal puan türü, ALES Sözel puan türü ve ALES Eşit Ağırlık puan türüdür. Sınava giren adayların sonuç belgelerinde çözdükleri sorulara göre ÖSYM’nin hesaplama yöntemiyle her 3 puan türüne uygun puanlar mevcuttur. Buna göre başvuruda bulunacak bir kişi isterse kendi alanına uygun puan türü ile isterse de alanı dışı puan türü ile başvuruda bulunabilir. ALES puan hesaplama yöntemi standart sapma değeri de katıldığı için dönemden döneme farklı olmaktadır ancak sayısal, sözel ve eşit ağırlık alanlarının katsayıları sabittir. Ham puanlar bu katsayıların da dahil olduğu formül ile hesaplanır. Aşağıdaki tabloda puan türlerine yönelik katsayıları görüntüleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için ALES Sözel Puanı Nasıl Hesaplanır? yazımızı inceleyebilirsiniz.


ALES Puan TürleriALES  Puan Türü  SAYISAL Testi SÖZEL Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50ALES sözel puanını başvurularda kullanacak adaylar üniversitelerin sözel alana tabi olan lisans bölümlerinde mezuniyet aşamasında bulunan öğrenci veya mezun konumunda olmalıdırlar. Bu alanlardan bazıları, İletişim Bilimleri, Hakla İlişkiler, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İlahiyat, Reklamcılık, Sanat Tarihi, Sinema ve Televizyon, Türk Dili ve Edebiyatıdır.ALES Sözel Konu ve Soru Dağılımı


ALES sözel konuları ve soru dağılımı aşağıda iletildiği gibidir:


• Sözcükte Anlam
• Cümlede Anlam
• Anlatım Bozuklukları
• Anlatım Biçimleri
• Paragraf
• Sözel Mantık


ALES Sözel Alanda Soru Dağılımı Nasıldır?


• Sözcükte Anlam (1 - 2 Soru)
• Cümlenin Anlam ve Yorumu (3-4 Soru)
• Paragraf (Konu Ana Düşünce) (35-40 Soru)
• Sözel Mantık ( 8 Soru)


ALES Sözel’e Nasıl Çalışılır?


ALES’e Sözel alandan hazırlanan adayların sınav süresince dikkatli bir şekilde soruları okumaları gerekecektir. ALES sözel alanı ağırlıklı olarak paragraf soru tipinden oluşur onun dışında cümlede, sözcükte anlam gibi yine okuma anlama becerinizi test eden soru tipleri bulunur. Sözel alan soruları için hızlı okumanız size verilen anahtar kelimeleri fark etmeniz ve fazla vakit kaybetmemeniz için okuma alışkanlığının bulunması önem arz etmektedir. Bunun yanında ALES Sözel Konuları ve Soru Dağılımına göre konu eksiklerinizi tamamlamanızı ve çalışma stratejisi oluşturmanızı öneririz. Soru çözümü aşamasında ise özellikle okuma alışkanlığı olmayanlar çeldirici şıklara kanabilir ve puan kaybedebilirler. Bu nedenle ALES sözel alan soruları için bol bol soru çözmelisiniz. Pratiğiniz arttıkça soruları okurken sizden ne istendiğiniz kolaylıkla anlayabileceksiniz. ALES Sözel testi sayısal testi gibi mantık soruları içermektedir. ALES Sözel mantık soruları sözel ifadelerin tablolara veya grafiklere dönüştürülmesiyle çözülmekte ve adayların oldukça fazla vaktini almaktadır. ALES Sözel Mantık Soruları Nasıl Çözülür ? yazımızda madde madde sözel mantık sorularını çözerken kullanmanız gereken yöntemler bütünü görebilirsiniz. Sözel alan çalışmanızın son aşamasında ALES sözel sorularını içeren denemelerle çalışmanızı test edebilir deneme gösterdiğiniz performansa göre geriye dönük tekrar yapabilirsiniz.


ALES Sözel’den Nasıl 55 Puan Alınır?


ALES Sözel alandan 55-60 aralığında puan hedefliyorsanız standart sapmanın etkisini göz ardı ederek baktığımızda sözel alandan doğru cevap sayınızın ortalama olarak 30 civarında olması gerekir. Burada yanlış sayınızın en yüksek 10 olması gerektiğini belirtmeliyiz. Sözel alana oldukça hakim fakat sayısal alandan başarınız düşükse sayısal alandan minimum doğru ile ilettiğimiz aralıkta sözel testinden doğru soru cevapladığınızda 55-60 civarı bir puanınız olacaktır. Daha yüksek almak isterseniz sözelden daha fazla net ile sayısalda da daha fazla efor sarf etmeniz gerekecektir.

Tüm bunların yanında standart standart sapmanın eski ALES puan hesaplama yönteminden daha fazla etkisi olduğunu unutmamalısınız. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse 2019 yılına ait iki farklı sınav sonucu baz alındığında sayısal testinden 10 doğru 10 yanlış ve sözel testinden 15 doğru 10 yanlış yapan bir adayın ALES Sözel puanı 55,47 gelebilirken, sayısal testinden 26 doğru 8 yanlış ve sözel testinden 23 doğru 6 yanlış yapan bir adayın ALES Sözel puanı ise 56,95 gelebilir. Fazladan 8 doğru ve daha az yanlış üstüne üstlük sayısal testinin de doğru sayısının artması gibi sonuçlar standart sapma nedeniyle 2,5 puanlık bir etkiye sahiptir. Yine aynı şekilde biraz daha yüksek puan düşünüldüğünde sayısal testinden 46 doğru 4 yanlış, sözel testinden 25 doğru 7 yanlış yaparak ALES Sözel puanınız 65,18 gibi bir sonuç getirebilmektedir. Bu nedenle yapmanız gereken doğru ve yanlış sayıları 20 kadar sınav sonuç belgesinin sadece bir ortalaması olup dönemsel değişen standart sapma ile beklenenin altında da sonuç verebilmektedir. ALES Sözel alandan 70 ve üzeri bir puan hedefliyorsanız ALES Sözel Alandan Nasıl 70 Puan Alınır? yazımızı incelemenizi öneririz.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.