shape shape shape shape
ALES Sözel Alandan Nasıl 70 Puan Alınır?
25
Dec
0 Yorum
5171 Görüntülenme

ALES Sözel Alandan Nasıl 70 Puan Alınır?

ALES Sözel alandan 70 puan almak için yapmanız gerekenler, çözmeniz gereken soru sayısı ve diğer tüm bilgileri bu yazımızın içeriğinden öğrenebilirsiniz.

ALES Sözel Nedir?


ALES’in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır. Bu açılımdan da anlaşılacağı gibi akademik kariyer hedefine yönelik çalışma sağlayan adaylar ister Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi kadrolarına yerleşmek için ister üniversitelerde tezli yüksek lisans ve doktora yapmak için bu sınava girip puan almalıdır. ALES ayrıca özel kurum ve kuruluşlarının ya da devlet kurum ve kuruluşlarının sağladığı burslar ile yurt dışı tezli yüksek lisans ve doktora programlarına yazılı sınav niteliğinde değerlendirmeye alınmaktadır. ALES sınav kapsamında adaylara yüz adet soru sorulmaktadır. Bu soruların 50 adeti sayısal testinde diğer kısmı ise sözel testinde bulunmaktadır. Sınav süresi ÖSYM tarafından 150 dakika (2,5 saat) olarak tanımlanmıştır. 2017 yılının sonbahar dönemi itibariyle yılda üç defa gerçekleştirilmesi önde görülen ALES’in geçerlilik süresi yine aynı güncelleme içinde üç yıl yerine beş (5) yıla çıkarılmıştır. Adaylar yıl içinde gerçekleştirilen bütün ALES’lere girebilir. Başvurularında geçerlilik süresi devam eden sınav sonuç belgelerini kurumlara iletebilirler. Bazı kurumlar daha güncel tarihli ALES sonucu istemektedir. Bu nedenle adayların kadrolara yerleşme veya lisansüstü eğitimlerine başlamak için yapacakları başvuruları tehlikeye atmamaları için ALES puanlarını güncel tutmaları önerilmektedir.

ALES Sözel Puan Türü

ALES’in sayısal ve sözel olarak iki testten meydana gelir. Ancak ALES puanları üç puan türü üzerinden hesaplanmaktadır. Bu puan türleri: ALES Sayısal puan türü, ALES Sözel puan türü ve ALES Eşit Ağırlık olarak adlandırılmıştır. İster sözel alan puanı almak için sınava girin ister sayısal iletilen üç puan türü de sınav sonuç belgenizde bulunacaktır. Bu nedenle başvurularınızı kendi alan puanınızı kullanarak ya da farklı bir alanda alacağınız eğitim ya da başvuracağınız bir kadro var ise o alanın puan türünü kullanarak yapabilirsiniz. ALES puan hesaplaması yapılırken sınava giren adayların çözdükleri sorulara göre belirlenen standart sapma değeri göz önüne alındığı için çözdüğünüz soruların doğru ve yanlış cevapları sabit kalsa bile ağırlıklı olarak standart sapmaya dahil olabilecek soruları çözerseniz bir puanınız artabilir. Ham puanlar hesaplanırken puan türlerine göre katsayılar sabittir. Her bir puan türü için belirlenmiş katsayıları aşağıda ilettiğimiz tablodan inceleyebilirsiniz. Sözel alan puanı hesaplanması hakkında ALES Sözel Puanı Nasıl Hesaplanır yazımız üzerinden detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.


ALES Puan Türleri


ALES  Puan Türü  SAYISAL Testi SÖZEL Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50


Akademik kadrolara veya lisansüstü eğitim için üniversitelere başvuracak kişilerin hangi alandan ALES puanına ihtiyaçları olduğu noktasında bilgisi olmayabilir. Bu durumda eğer bir aday iletilen bölümlerde okuyor veya mezunsa başvurularında ALES Sözel puan türünü kullanabilir. Bu alanlardan bazıları, İletişim Bilimleri, Hakla İlişkiler, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İlahiyat, Reklamcılık, Sanat Tarihi, Sinema ve Televizyon, Türk Dili ve Edebiyatıdır.


ALES Sözel Konu ve Soru Dağılımı


ALES sözel konuları ve soru dağılımı aşağıda iletildiği gibidir:

• Sözcükte Anlam
• Cümlede Anlam
• Anlatım Bozuklukları • Anlatım Biçimleri
• Paragraf
• Sözel Mantık

ALES Sözel Alanda Soru Dağılımı Nasıldır?

• Sözcükte Anlam (1 - 2 Soru)
• Cümlenin Anlam ve Yorumu (3-4 Soru)
• Paragraf (Konu Ana Düşünce) (35-40 Soru)
• Sözel Mantık ( 8 Soru)


ALES Sözel’e Nasıl Çalışılır?


ALES sözel puan türüne ihtiyacı olan adayların sınavda en çok ihtiyaçları olacak şey okuma ve anlama becerisidir. Sözel testinde genel olarak anlam, yorum ve paragraf soruları bulunmaktadır. Bu sizin sınavda bol bol okuyup anahtar kelimeleri görmenizi gerektirmektedir. Bu da okuma alışkanlığı olan kişiler için daha kolaydır. Dolayısıyla öncelikle okuma alışkanlığınızı geliştirmeli ve sözel alan konuları ile alakalı eksiklerinizi tamamlamalısınız. Bunun için ALES Sözel Konuları ve Soru Dağılımının nasıl olduğunu görmeli ve aşama aşama eksiklerinizi tamamlayarak ilerlemelisiniz. ALES Sözel puan türü için soru çözümü alıştırması yapmak çok önemlidir. Aksi takdirde sınavda karşınıza gelen paragrafları okurken sıkılabilir ve zaman kaybedebilirsiniz. Soru çözümü aşamasında pratiğiniz arttıkça hız kazanmaya başlayacak daha sorunun başından hangi yolu izleyebileceğinizi kestirebileceksiniz. ALES sözel testinde sözcükte anlam, cümlede anlam ve paragraf soruları dışında sözel mantık soruları da bulunmaktadır. ALES sözel mantık sorularının belirli bir çözüm yöntemi olmamasına karşılık genel olarak soruları ele alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattığımız ALES Sözel Mantık Soruları Nasıl Çözülür? yazımızı inceleyebilirsiniz. ALES Sözel alan puanına yönelik çalışmalarınızı deneme çözümü ile sonlandırmanız en uygunu olacaktır. Gerçek sınav süresi içinde kendinizi denemeli eksik olduğunuzu düşündüğünüz konuları tekrar göz geçirmelisiniz.


ALES Sözel Alandan Nasıl 70 Puan Alınır?


Yüksek ALES Sözel alan puanı eşit ağırlık ve sayısal alan puanlarına göre daha kolay alınabilmektedir. Bu alandan puana ihtiyacı olan adayların okuma hızı ve okuma anlama kabiliyetlerinin yüksek olması gerekmektedir. Salt sözel testi çözmek ve bu testin tamamına yakınını doğru yapmak sizi belli oranda başarıya götürecektir. 70 ve üzeri bir puan için mutlaka sayısal alandan da soru çözülmelidir. Standart sapmaya bağlı olarak değişen sözel alan puanında sözel testinden ortalama 40 ve üzeri bir doğrunuz var ise sayısal alan testinde az yanlış (hem sözel hem sayısal testinden toplamda en fazla 10 adet yanlış) ile 3- 29 aralığında doğru cevabınız olduğunda 70 ve üzeri sözel alan puanı alabilmeniz mümkün görünmektedir. Yine az yanlış cevap ile sözel testine yakın bir oranda sayısal testinden doğru cevap yaptığınızda (sayısal testi 40 doğru- sözel testi 40 doğru ya da sayısal testi 45 doğru- sözel testi 30 doğru gibi), 90 civarı bir puan alınabildiği görülmüştür. Ancak belirttiğimiz gibi standart sapma yıl içinde yapılan sınavlara göre farklılık gösteren bir değişken olduğu için ilettiğimiz oranlar 20’ye yakın ALES sonuç belgesinin değerlendirilmesi ile iletilen bir ortalamalardır. Ayrıca standart sapmanın 70 ve üzeri puan aralığı için fazla bir etki göstermezken 55 civarı ALES puanı için daha büyük fark yarattığını da iletmemiz gerekir. Dilerseniz bu durumu örneklerle anlattığımız ALES Sözel’den Nasıl 55 Puan Alınır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.