shape shape shape shape
ALES Sözel Mantık Soruları Nasıl Çözülür?
10
Nov
0 Yorum
446 Görüntülenme

ALES Sözel Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

ALES sözel mantık soruları için ihtiyacınız olacak çözüm teknikleri için yazımızı inceleyebilirsiniz.

ALES Nedir?ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), ülkemizde bulunan yükseköğretim kurumlarında akademisyen olmak isteyen mezun veya öğrencilerinin girmesi gereklidir. ALES sınav içeriği olarak 100 sorudan oluşur ve 2,5 saat (150 dakika) sınav süresine sahiptir. Sınavda sayısal ve sözel olmak üzere iki alan mevcuttur. Sayısal alanda temel matematik, geometri ve sayısal mantık sorularını bulunur. Buna karşılık sözel alan ise Türkçe konularından anlam, anlatım bozuklukları, anlatım biçimleri ve ayrıca sözel mantık sorularını kapsamaktadır.

ALES puanı, ALES Sayısal, ALES Sözel ve ALES Eşit Ağırlık olmak üzere üç ana puan türünde hesaplanır. Adayların sınavda temel Türkçe ve matematik sorunun yanında daha ayırt edici olan ALES sayısal ve sözel mantık sorularına önem vermesi gerekir. Sözel ve sayısal mantık soruları standart sapmada önemli bir yere sahiptir. ALES mantık sorularına ayrılan süre sınav bütününde puanlama aşamasında ALES Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık puanlarına büyük bir etki de bulunacak ve sıralama rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olacaktır.


ALES Sözel Mantık Nedir?ALES sözel mantık, sınava giren adayların ayrıntılı düşünme, çözümleme ve değerlendirme yeteneklerini ölçmektedir. Şifreleme, şifre çözümleme, sözel akıl yürütme ve sözel zekaya dayalı problem çözme olarak 4 farklı gruptan oluşan sorulardır.

Sayısal alanda olduğu gibi sözel alanda da ağırlıklı olarak hata yapılan soru tipidir. Bunun nedeni sözel mantık sorularında verilen bilgiler arasında bir bağlantı kurma bunları kullanarak problemi çözme veya çözüm yöntemi geliştirme gibi vakit açısından kısıtlı bir sınavda detayları hızla fark etmek zorunluluğudur. Tabii ki her bir sorunun kesin bir çözüm yöntemi olmaması da ALES sözel mantık sorularının zor olduğu görüşünü desteklemektedir.


ALES Sözel Mantık Soruları Nasıl Çözülür?Daha önce bahsettiğimiz gibi ALES sözel mantık soruları


1) Şifreleme,
2) Şifre çözümleme,
3) Sözel akıl yürütme
4) Sözel zekaya dayalı problem çözme gibi 4 başlıktan oluşmaktadır.

ALES Sözel alanda 50 sorunun genelde 8-10 adeti sözel mantık sorusudur.  Mantıksal yargılamamızı ölçen sözel mantık sorularında yazılı olarak verilen yargıları tablo ve grafiklere dönüştürerek sembollerle basitleştirmeli ve anlam bakımından doğru değerlendirmek için sorunun size ne demek istediği iyi bir şekilde kavranmalıdır.

Sözel mantık soruları soru ile veriler arasında sınıflandırma ve ilişkilendirme kurmanız için sizi düşünmeye zorlayacaktır.


ALES sözel mantık soru çözümlerinde takip edilmesi gereken temel aşamaları şu şekildedir:


1) Sorular tümden gelim kuralı gözetilerek hazırlanır bu, sonucu belli olan bir soruyu çözdüğünüz anlamına gelir. Eğer size verilen bilgileri iyi yorumlarsanız eksik parçaları doğru yerleştirdiğinizde sonuca kısa sürede ulaşabilirsiniz.

2) Soru ile alakalı sıralanan maddelerden sonra sizden ne istendiğini dikkatle okumanız gerekir. Bu genel bakıştan sonra verileri değerlendirirken Türkçe hal eki, bağlaç, zarf, sıfat gibi yapılara dikkat etmeli gerçekten ne istendiğinden emin olmalısınız.

3) Eğer tablo veya şekil çizerek netleştirebileceğiniz bir soru değilse soru da iletilen aşamaları gözünüzün önünde canlandırarak da çözebilirsiniz.

4) Tablo ve şekil oluştururken kesin bilgiler için ayrı bir sembol, emin olunamayan bilgiler için ayrı bir sembol, hiçbir sembol ile belirtilmeyecek bilgiler için de farklı simgesel ifade yöntemi bulabilirsiniz. Örneğin; kutunun veya şeklin içini karalama gibi. Bu şekilde tablo veya şekil haline getirdiğiniz soruyu hızlı çözebilirsiniz.

5) Son olarak sözel mantık sorularında değerlendirme yaparken mümkün olduğunca gereksiz bilgilerden kaçınmalısınız. Bu size kesinlikle vakit kazandıracaktır.


İlettiğimiz soru çözüm yöntemi 50 Türkçe sorusunun 8-10 adetine yöneliktir. Sınavda yüksek puan almayı hedefleyenlerin mantık sorularında fazla zaman kaybetmemeleri gerekir. ALES sözel mantık sorularını hızlı çözebilmek için soru çözüm alıştırması yanında okuma alıştırması da yapmalısınız.

ALES Sözel Mantık sorularının çözüm yöntemlerini detaylı bir şekilde uzman eğitmen desteği ile öğrenmek için Online ALES Sözel Mantık eğitimlerimize göz atabilir ya da aşağıda ilettiğimiz ALES sözel mantık dersimizin örnek ders videosunu izleyebilirsiniz.Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.