shape shape shape shape
ALES Sayısal EBOB-EKOK Soruları
07
Jan
0 Yorum
42 Görüntülenme

ALES Sayısal EBOB-EKOK Soruları

Bu yazımızda ALES Sayısal EBOB-EKOK soruları ve soru çözümlerine yönelik önemli bilgileri paylaştık.ALES sayısal testte 50 soru sorulmaktadır. Bu sınavda EBOB-EKOK sorularından çok fazla soru gelmemekle birlikte değişen sınav sistemine bağlı olarak soru çıkma olasılığı yüksek konulardan biridir.


EBOB-EKOK konusu adayların en çok zorlandığı konulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuyla ilgili temel kuralları ve yöntemleri öğrendikten sonra bolca pratik yapılmalıdır. Sınav öncesi soru örneklerinin incelenmesi ve çıkmış soruların çözülmesi sınav esnasında başarı sağlayacaktır.

EBOB- EKOK Nedir?


EKOK ve EBOB, birden fazla sayının en küçük ortak katını ve en büyük ortak bölenini bulmaya yarayan matematik konularından biridir. x ve y sayısının en büyük ortak böleni EBOB (x,y), en küçük ortak katı ise EKOK (x,y) şeklinde gösterilmektedir. EBOB; x ve y gibi seçilen iki sayının en büyüğüdür. EKOK ise x ve y nin en küçük ortak katıdır. EBOB ve EKOK konusu daha iyi anlayabilmek için bölme bölünebilme konusuna da tam hakim olunmalıdır. 


EBOB-EKOK konusu diğer matematik sınavlarında da karşımıza çıkması muhtemel konulardan birisidir. Bundan dolayı bu konu üzerinde bolca pratik yapılması sınavda kolaylık sağlayacaktır. ALES sayısal sınav tarzına uygun daha fazla soru incelemek yararınıza olacaktır.

ALES Sayısal EBOB-EKOK Örnek Sorusu

Örnek Soru:


8,36,75,96,100,120,480 

Yukarıdaki, yedi sayının EKOK’u bulunduktan sonra bu yedi sayıdan bazıları silinecek, sonra kalan sayıların EKOK’u tekrar bulunacaktır.

Bulunan EKOK’lar eşit olacaksa, ilk EKOK bulma işleminden sonra en çok kaç sayı silinebilir?


A)  2                  B)  3                C)   4                 D)   5                 E)  6


Örnek sorunun çözümünü yandaki videodan izleyebilirsiniz.


Püf Nokta!   

Kaplarda, çuvallarda bulunan malzemeler daha küçük parçalara ayrılıyorsa gibi, tarla bahçe etrafına ağaç tel çevriliyorsa, dikdörtgen şekillerinin kaç küp parçalara ayrılır, demir çubuk verip eşit parçalara ayırma gibi soru kökleri geçiyorsa o soru EBOB ile ilgilidir.


Şeker ve bilyeler üçer-beşer sayılıp artan oluyorsa, sınıfta ikişer üçer sıralara oturup ayakta kalanlar oluyorsa, ziller saatler birlikte ne zaman çalar, işçiler birlikte ne zaman nöbet tutuyorsa gibi sorular EKOK ile ilgilidir. Bu ve daha fazla konu çeşidi ile alakalı soru tiplerini inceleyip, bol bol pratik yapılmalıdır.

EBOB-EKOK Kuralları

EBOB-EKOK ile alakalı bazı özellikler bulunmakla birlikte bu konun bazı temel kuralları bulunmaktadır. EBOB-EKOK sorularını çözerken; “iki pozitif tam sayının çarpımı, asal sayıların çarpımı, sayıların EBOB’dan büyük mü EKOK’tan küçük mü eşit mi” gibi soru köklerinin altının çizilmesi ve buna benzer kalıpların, soruların anahtar cümlelerini oluşturduğu unutulmamalıdır. Bu tip sorularla alakalı sınavda sıkıntı yaşamamak adına sınav öncesi ALES sayısal soru tipleri mutlaka incelenmelidir.


EBOB-EKOK kuralları sadece kendi soru tiplerinde değil tam sayılar, fonksiyonlar gibi konuların çözümünde de adaylara kazanımlar sağlayacaktır. EBOB-EKOK konularında genellikle gerçek hayat problemlerine yer verildiğinden bu konudaki bilgi birikimimiz günlük hayatımızda da birçok konuda yardımcı olacaktır.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.