shape shape shape shape
ALES’te Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır?
07
May
0 Yorum
435 Görüntülenme

ALES’te Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), öncelikle akademik kariyer yapmak isteyen adayların girmekle yükümlü olduğu bir sınavdır. ALES’e hazırlanmak isteyen adayların ilk önce ALES’te hangi soru tiplerinin sorulduğunu incelemesi gerekir.

ALES Nedir?

Yüksek lisans, doktora, mühendislik tamamlama programlarında, resmi ve burslu statüde lisansüstü eğitim almak için yurtdışına gönderilecek öğrencilerin seçiminde, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına başvurularda kullanılmak üzere adayların girmekle yükümlü olduğu bir sınavdır.

Bununla birlikte ALES, kimi kamu ve özel kurumlar kadro alımları ile lisansüstü eğitim bursu verecekleri kişileri belirlemede kullanılabilmektedir.

50 sorudan oluşan Sözel Testi ve 50 sorudan oluşan Sayısal Testi olmak üzere iki alandan oluşan ALES, temel Türkçe ve matematik düzeyinin üzerinde bilgi ölçmek üzere tasarlanmış bir sınav değildir.

ALES, hızlı okuma, düşünme, anlama; işlem beceresi ile hızını ölçer ve tüm bunlar arasındaki koordinasyonu nasıl gerçekleştirdiğinizi sınar. Bu sebeple ALES soru tipleri, temel düzeyde Türkçe ve matematik konularından ve bu konuları birbiriyle ilişkisel olarak sınayan sözel mantık ve sayısal mantık sorularından oluşur. Toplam 100 soruluk bir sınav olan ALES’in süresi 150 dakikadır.

Ülkemizde herhangi bir lisans programından mezun olabilecek durumda olanlar ile lisans mezunları ALES’e başvurabilirler. Yurtdışında lisans eğitimini tamamlamış olanlar ise denklik belgeleri olması şartıyla ALES’e başvurabilir.

Adaylar https://ais.osym.gov.tr/ internet adresindeki “Başvuru İşlemleri” sayfasından T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin belirlemiş olduğu süre içerisinde başvurularını yapabilirler. Sınav ücretleri online başvuru işleminin ardından gerçekleştiğinden adayların sınav başvuruları bu ücreti yatırdıkları anda tamamlanmış olur.

2020 yılı ALES sınav ücretleri 130 TL’dir.

ALES Sözel Testinde Hangi Sorular Sorulmaktadır?

Temel Türkçe Soruları

Sözcükte Anlam
Cümlede Anlam
Anlatım Biçimleri
Anlatım Bozuklukları
Paragraf

Sözel Mantık Soruları

Şifreleme, Şifre Çözümleme
Sözel Akıl Yürütme
Sözel Zekâya Dayalı Problem Çözme

Görüldüğü gibi ALES’te herhangi bir dilbilgisi soru bulunmamaktadır.

ALES soru tipleri yukarıda da belirtildiği üzere adayların hızlı bir şekilde okuduğunu anlama, analiz edebilme ve en kısa sürede doğru sonuca ulaşabilme becerilerini ölçer. Bu soru tiplerinde ALES, özellikle paragraf sorularının uzunluğuyla ünlüdür. Uzun paragraflar öğrencinin zamanını almaya yönelik sorulardır. Öğrencilerin sınavda zamanı verimli yönetebilmesi için paragraf sorularını en kısa sürede çözmeleri gerekir. Bunun için düzenli paragraf çözümü yapmaları faydalarınadır.

Sözel testinde zaman alan bir diğer soru tipi ise sözel mantık sorularıdır. Çünkü sözel mantık soruları hem sorunun biçim ve içeriğiyle hem de çözüm yöntem ve teknikleriyle çoğu kişinin alışık olmadığı özgün sorulardır. ALES’e girecek adayların bu soruları minimum sürede çözebilmeleri için soruların bu özgün yapısını anlamaları ve bu soru tipine alışmaları gerekir. Bunun için sınava hazırlık sürecinde düzenli bir şekilde soru çözümü yapmaları faydalıdır.

ALES Sayısal Testinde Hangi Sorular Sorulmaktadır?

Temel Matematik Soruları

Temel Kavramlar
Bölme ve Bölünebilme
Asal Çarpanlar
Ebob-Ekok
Rasyonel Sayılar
Sıralama
Basit Eşitsizlikler
Mutlak Değer
Özdeşlikler
Çarpanlara Ayırma
Üslü Sayılar
Köklü Sayılar
Denklemler
Oran-Orantı
Sayı ve Kesir Problemleri
Yaş Problemleri
İşçi ve Havuz Problemleri
Hareket Problemleri
Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri
Karışım Problemleri
Kümeler
İşlem
Saymanın Temel İlkesi
Olasılık
Permütasyon
Kombinasyon

Geometri Soruları

Doğruda Açılar
Üçgende Açılar
Üçgende Uzunluk ve Alan
Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik
Dörtgenler
Çember ve Daire
Analitik Geometri
Katı Cisimler

Sayısal Mantık Soruları

Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma
Şekil Bilgisi ve Sayı Dizileri
Mantıksal Muhakeme Problemleri

ALES sayısal testinde MAT-1 konuları olarak da bilinen temel matematik ve geometri sorularının yanında sayısal mantık soruları yer alır. Bu soru tiplerinden temel matematik konularının herhangi bir lisans programında son sınıfta olan veya mezun olmuş kişilerin biliyor olması beklenir. Bu yüzden matematik soru tipleri bu temel bilgi düzeyinin üzerinde bilgi ölmek yerine analitik düşünebilme becerisi ile işlem yeteneği ve hızını ölçer.

Sayısal mantık soru tipleri ise birden fazla temel matematik konusunu bir arada kullanabilme beceriniz ile analitik düşünebilme, işlem yeteneği ve hızını ölçer.

Sayısal mantık soruları özellikle sayısal ve eşit ağırlık puan türünden yüksek bir puan almak isteyen adayların muhakkak çözmesi gereken sorulardır.

ALES’ten iyi bir sonuç elde etmek isteyen adaylar, çıkmış sınav sorularını denemeler halinde çözerek ALES’in kendilerinde sınadığı yukarıda bahsedilen becerileri geliştirmelerini sağlayacaktır.

Detaylı bilgi için “ALES’e Nasıl Çalışmalıyım?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.