shape shape shape shape
ALES Eşit Ağırlık Alanından Nasıl 70 Puan Alınır?
25
Dec
0 Yorum
689 Görüntülenme

ALES Eşit Ağırlık Alanından Nasıl 70 Puan Alınır?

ALES Eşit Ağırlık alanından 70 puan almak için yapmanız gerekenler, çözmeniz gereken soru sayısı ve diğer tüm bilgileri bu yazımızın içeriğinden öğrenebilirsiniz.

ALES Nedir?


ALES, açılımında da olduğu gibi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak akademik alanda kariyer hedefleyen veya lisansüstü eğitime başlamak ya da devam etmek isteyen adayların başvurularında yükseköğretim kurumları tarafından istenen bir sınavdır. ALES 2017 yılı sonbahar döneminden itibaren değişen sistemle Türkçe sorularının sorulduğu sözel ve matematik sorularının sorulduğu sayısal testlerinden oluşmaktadır. Sınava giren akademisyen adayları hangi puan türünden başvuru yapacaklarsa test ağırlıklarına uygun bir şekilde soruları çözerek başarı sağlarlar. Adayların karşısına sınava 50 sayısal ve 50 sözel sorusu olmak üzere toplamda 100 soru gelmektedir. ÖSYM tarafından uygulanan ALES’te bulunan 100 soru için toplamda tanınan süre 150 dakikadır. Belirlenen süre zarfında her bir aday alanına göre soru çözerek 3 puan türü üzerinden hesaplanan puanlarından ihtiyaçları olan puan türü ile başvuru yapabilirler. Bunlar: ALES Eşit Ağırlık, ALES Sayısal ve ALES Sözel puan türleridir. Her bir puan türünün ağırlıklı katsayılarının bulunduğu tabloyu inceleyebilir, ALES Eşit Ağırlık Puanı Nasıl Hesaplanır yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.


ALES  Puan Türü  SAYISAL Testi SÖZEL Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50


Puan türlerinin hesaplanması için ÖSYM’nin kullandığı formül aşağıda iletildiği gibidir.ALES Eşit Ağırlık Konuları ve Soru Dağılımı


Eşit ağırlık puan türünden sınava giren adaylar hem sayısal hem de sözel testten sorumludur. ALES Eşit Ağırlık alanını içeren konuların listesini aşağıda bulabilirsiniz.


ALES Matematik Konuları


1. Temel Kavramlar
2. Çözümleme
3. Bölme ve Bölünebilme
4. Asal Çarpanlar, EBOB-EKOK
5. Rasyonel Sayılar
6. Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer
7. Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma
8. Üslü Sayılar
9. Köklü Sayılar
10. Denklemler
11. Oran-Orantı
12. Sayı ve Kesir Problemleri
13. Yaş Problemleri
14. İşçi ve Havuz Problemleri
15. Hareket Problemleri
16. Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri
17. Karışım Problemleri
18. Kümeler
19. İşlem
20. Saymanın Temel İlkesi ve Olasılık


ALES Sayısal Mantık Konuları


• Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma
• Şekil, Yetenek ve Sayı Dizileri,
• Mantıksal Muhakeme Problemleri


ALES Geometri Konuları


1. Doğruda Açılar
2. Üçgende Açılar
3. Üçgende Uzunluk ve Alan
4. Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik
5. Dörtgenler
6. Çember ve Daire
7. Analitik Geometri
8. Katı Cisimler


ALES Türkçe Konuları


1. Sözcükte Anlam
2. Cümlede Anlama
3. Anlatım Biçimleri
4. Paragraf
5. Anlatım Bozuklukları


ALES Sözel Mantık (Mantıksal Akıl Yürütme)


1. Şifreleme, Şifre Çözümleme
2. Sözel Akıl Yürütme ve Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme

ALES için yukarıda iletilen konulardan karşınıza gelebilecek soru sayıları ortalama olarak tablolarda iletilmiştir.Konular     Soru Sayıları 
Doğal Sayı - Tam Sayı  1-2 
Faktöriyel  1
Bölme 1-2 
Bölünebilme Kuralları  1
Rasyonel Sayılar  2-3
Eşitsizlik  1
Mutlak Değer  2-3  
Üslü Sayılar  2-3 
Köklü Sayılar 
Çarpanlara Ayırma 1
Oran - Orantı  2-4 
Problemler  12
Kümeler 1-2
İşlem - Modüler Aritmetik  1
Permütasyon - Kombinasyon - Olasılık  2-3 
Tablo - Grafik Yorumlama  6
Sayısal Mantık  14-15
Geometri  10-12Konu  Sorular
Sözcükte Anlam  1-2
Cümlenin Anlam ve Yorumu  3-4
Paragraf (Konu Ana Düşünce)  35-40
Sözel Mantık  8-10

 
ALES Eşit Ağırlık’a Nasıl Çalışılır?


ALES Eşit Ağırlık alanından puan almak isteyen adaylar, sayısal ve sözel alan testlerinden sorumludur. Her iki testten de 0,50 oranında ağırlıklı puan üzerinden hesaplanan ALES eşit ağırlık puan türünden yüksek puan alabilmek için adayların sayısal ve sözel konularına hakim olması gerekir. Ancak tabii ki bir alana yatkınlığınız diğerinden fazla olabilir. Bu durum eksik bilgiye sahip olduğunuz alana daha fazla ağırlık vermeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Her iki alanda da yeterli bilgiye sahip olma ve eksik bilgileri tamamlayıp başarılı olma durumu nedeniyle ALES’te eşit ağırlıkçıların işi zorlaşmaktadır. Daha düzenli ve sınava yönelik konsantre olmuş bir şekilde çalışma gerektirecektir. Konu anlatımlı çalışma kitapları bireysel çalışmalarda yardımcı olabilir. Öğrendiğiniz konuları mutlaka soru çözümleriyle desteklemeniz gerekmektedir. Soru tiplerine çalışma yaparken konu anlatımı içeren kaynakların yetersiz kalabileceği sayısal ve sözel mantık soruları karşınıza gelecektir. Bu noktada soruları çözerken genel olarak nasıl yol izlemeniz gerektiği konusunda desteğe ihtiyacınız olabilir. ALES eğitimini yüz yüze veya online olarak tercih edebilirsiniz. Yeterli ALES soru tipi incelemesi, deneme çözümü yapan bir kurum olması şarttır. Aynı zamanda uzman eğitmen kadrosu olması da önemlidir. 2020 yılı itibariyle yaşanan pandemi nedeniyle eğitim alma tercihleri farklılaşmıştır. ÖSYM’nin hazırladığı sınavlar için adaylar yüz yüze eğitimden çok güvenli ev ortamından online eğitim tercih etmektedirler. Online eğitim sistemini tanımayan adaylar bu şekilde eğitim veren kurumları araştırmalı ve ihtiyaçlarına göre kurumun onlara sağladığı kriterleri değerlendirmeleri gerekmektedir. ALES’ten yüksek puan hedefleyenler konu anlatımını anlaşılabilir şekilde yaparak konuyla ilgili sınavda karşınıza gelebilecek soru tipi ile alakalı yeterli örnek çözen, ödev veren ve size de bu oranda kaynak sağlayan eğitimcilerin bulunduğu bir kurumu tercih edebilirler. Sınava yakın deneme çözümüne ağırlık veren bir çalışma sistemine sahip kurumlar da doğru bir tercih olacaktır. Bu hızınızın artmasına, anlamadığınız soru tiplerini tekrar gözden geçirmenize yardımcı olacaktır. Eğitmenlerin ve kurumun ALES hazırlık sürecinizde yanınızda olması gerekmektedir. Eğer ALES Eşit Ağırlık puan türüne yönelik hazırlığınızda tercinizi online eğitim eğitimden yana kullanmayı düşünüyorsanız, ALES Matematik ve Türkçe konu anlatımları için ayrı, soru çözümü için ayrı ve deneme için ayrı eğitim bulabileceğiniz ALES Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.


ALES Eşit Ağırlık’tan Nasıl 70 Alınır?


ALES eşit ağırlık alanından Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi kadrolarına yerleşmek isteyen adayların ihtiyacı olan yüksek puanı almaları, ALES Sayısal veya ALES Sözel alan puanları almaktan daha zor olmaktadır. Hem sayısal hem de sözel testi için eşit oranda katsayı (0,50) ile değerlendirildiği için her iki testte yaptığınız doğrular ve yanlışlar bu alan puanına mutlaka etki etmektedir. ALES Eşit Ağırlık alanından 70 ve üzeri bir puan almak için eşit ağırlık alanı adaylarının daha yakın olduğu sözel testinden olabildiğinde fazla doğru çözmek önemlidir. Ancak tabii ki tek başına yeterli değildir. Eşit ağırlık alanında 70 ve üzeri bir puan almak için sayısal ve sözel testinden yapmanız gereken doğru ve yanlış sayılarını değerlendirdik. Değerlendirmede yaklaşık 20 adet ALES sonuç belgesinin verilerini karşılaştırdık buna göre sayısal veya sözel testlerinden birinden doğru sayınız 50 yakın bir değer olup diğer testinizden 15-30 adet doğru yaptığınızda 70 ve üzeri bir puan alınabileceğini gözlemledik. Bunun dışında ALES Eşit Ağırlık alanından 80 ve üzeri bir puan almayı hedefliyorsanız hem sayısal hem sözel testinden ortalama 40 doğrunuz maksimumda 10 yanlışınız olması gerektiği görülmektedir. Daha da yüksek almayı hedeflerseniz her iki testten maksimum 5 yanlış ile 45 er doğrunuz olması sizi hedefinize ulaştırabilir. Ancak bilindiği üzere ALES puan hesaplamada standart sapma değişken bir veridir. Bu nedenle daha çok yanlış sorunuz ve daha yüksek doğru sayınız olmasına rağmen daha düşük puanlarla karşılaşmanız olasıdır. ALES Eşit Ağırlık alanından hedef puanı 55 olan adaylar için standart sapmanın etki ettiği örnek verilerle oluşturduğumuz detaylı ALES Eşit Ağırlık’tan Nasıl 55 Alınır? yazımızı blog sayfamız üzerinden ayrıca inceleyebilirsiniz.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.