shape shape shape shape
ALES Eşit Ağırlık Alanından Nasıl 55 Puan Alınır?
28
Dec
0 Yorum
289 Görüntülenme

ALES Eşit Ağırlık Alanından Nasıl 55 Puan Alınır?

ALES Eşit Ağırlık alanı puan türünden 55 puan almak için yapmanız gerekenler ve ALES Eşit Ağırlık alanı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar bu yazımızın içeriğinde...

ALES Nedir?

ALES, yükseköğretim kurumlarında Araştırma Görevlisi veya Öğretim Elemanı kadrolarına yerleşmek isteyen adaylar ile yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen adayların yabancı dil sınavı dışında girmeleri gereken ve ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınavdır. Adaylar üniversitelere başvuruda bulunurken geçerliliği bulunan ALES puanlarını ALES sonuç belgeleri ile kanıtlamalıdırlar. Aynı şekilde ALES puanı yurt dışı lisansüstü eğitim için de yazılı sınav yerine geçmekte olup yurt içi üniversitelerdeki gibi başvurularda büyük paya sahiptir. ALES’e giren adaylar sınav kitapçığında sayısal ve sözel olmak üzere iki ayrı test görecektir. Sayısal test matematik sorularından oluşurken sözel test Türkçe sorularından oluşmaktadır. Her bir test 50 sorudur. Toplamda 100 sorudan sorumlu olan adaylar için belirlenen sınav süresi 150 dakikadır. Sınava giren adaylar hangi alandan puana ihtiyaçları var ise o alana uygun test çözerek yüksek puan almayı hedeflemektedir. ALES sadece sayısal ve sözel test içermesine rağmen üç farklı şekilde puanlandırılmaktadır. Bunlar sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleridir. ALES puanı, sayısal ve sözel standart puanları hesaplandıktan ve ham puanlar elde edildikten sonra aşağıdaki tabloda iletilen ağırlıklı puanlara göre her bir alan için ayrı puan türü hesaplanacaktır. ALES Eşit Ağırlık Puanı Nasıl Hesaplanır? yazımız üzerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz. 


ALES  Puan Türü  SAYISAL Testi SÖZEL Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50


Puan türlerinin hesaplanması ise aşağıdaki formül ile yapılmaktadır.
ALES Eşit Ağırlık Konuları ve Soru Dağılımı


Eşit ağırlık puan türünden sınava giren adaylar hem sayısal hem de sözel testten sorumludur.  ALES Eşit Ağırlık alanını içeren konuların listesini aşağıda bulabilirsiniz.


ALES Matematik Konuları


1. Temel Kavramlar
2. Çözümleme
3. Bölme ve Bölünebilme
4. Asal Çarpanlar, EBOB-EKOK
5. Rasyonel Sayılar
6. Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer
7. Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma
8. Üslü Sayılar
9. Köklü Sayılar
10. Denklemler
11. Oran-Orantı
12. Sayı ve Kesir Problemleri
13. Yaş Problemleri
14. İşçi ve Havuz Problemleri
15. Hareket Problemleri
16. Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri
17. Karışım Problemleri
18. Kümeler
19. İşlem
20. Saymanın Temel İlkesi ve Olasılık


ALES Sayısal Mantık Konuları


• Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma
• Şekil, Yetenek ve Sayı Dizileri,
• Mantıksal Muhakeme Problemleri


ALES Geometri Konuları


1. Doğruda Açılar
2. Üçgende Açılar
3. Üçgende Uzunluk ve Alan
4. Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik
5. Dörtgenler 6. Çember ve Daire
7. Analitik Geometri
8. Katı Cisimler

ALES Türkçe Konuları


1. Sözcükte Anlam
2. Cümlede Anlama
3. Anlatım Biçimleri
4. Paragraf
5. Anlatım Bozuklukları


ALES Sözel Mantık (Mantıksal Akıl Yürütme)


1. Şifreleme, Şifre Çözümleme
2. Sözel Akıl Yürütme ve Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme

ALES için yukarıda iletilen konulardan karşınıza gelebilecek soru sayıları ortalama olarak tablolarda iletilmiştir.Konular     Soru Sayıları 
Doğal Sayı - Tam Sayı  1-2 
Faktöriyel  1
Bölme 1-2 
Bölünebilme Kuralları  1
Rasyonel Sayılar  2-3
Eşitsizlik  1
Mutlak Değer  2-3  
Üslü Sayılar  2-3 
Köklü Sayılar 
Çarpanlara Ayırma 1
Oran - Orantı  2-4 
Problemler  12
Kümeler 1-2
İşlem - Modüler Aritmetik  1
Permütasyon - Kombinasyon - Olasılık  2-3 
Tablo - Grafik Yorumlama  6
Sayısal Mantık  14-15
Geometri  10-12
Konu  Sorular
Sözcükte Anlam  1-2
Cümlenin Anlam ve Yorumu  3-4
Paragraf (Konu Ana Düşünce)  35-40
Sözel Mantık  8-10


ALES Eşit Ağırlık’a nasıl çalışılır?

ALES Eşit Ağırlık alanına çalışırken bu puan türü için adından da anlaşılacağı gibi sayısal ve sözel testlere “eşit” oranda ağırlık vermeniz gerekecektir. Tabii ki sayısala sözelden ya da sözele sayısaldan daha hakim olabilirsiniz ancak eşit ağırlık gibi puan almanın zor olduğu alanda yapmanız gereken daha kötü olduğunuz konuları iyi bildiğiniz konuların seviyesine çekmek için ekstra çalışmak olmalıdır. Bir eşit ağırlıkçının ALES’e disiplinli hazırlanması konu eksiklerini iyi bilmesi soru çözümünü ciddiye alması gerekir. Her alan için bu tip çalışma geçerlidir ancak eşit ağırlık alanından girenler için bir seviye daha fazla çalışma gerektireceğini belirtmek isteriz. Kendi kendinize çalışma yaparken konu anlatımlı çalışma kitaplarını başlangıçta konu eksiklerini tamamlamak için kullanabilirsiniz. Sonra soru çözümü ve deneme kitaplarıyla ilerleyebilirsiniz.


Ancak sayısal ve sözel mantık çalışmalarında karşınıza gelecek her bir soru tipi için detaylı anlatım içeren kitaplara hatta ALES eğitimi verilen bir kuruma ihtiyacınız olabilir. Eğer eğitim alarak çalışmalarınıza devam edecekseniz online veya yüz yüze eğitim tercih edebilirsiniz. Bu tercihinizde kurumların alanında uzman eğitmenlerle ders vermesine yeterli ders kaynağı sağlamasına dikkat etmeniz gerekir. Eğitim alanında 2020 yılı içinde yaşanan pandemi dolayısıyla yüz yüze eğitimden çok online eğitime dönemine geçiş görülmüştür. Daha önce çok da tercih edilmeyen online eğitim sınava girecek adaylar için ilk tercih olmaya başlamıştır. Birçok açıdan daha verimli olabilecek online eğitimlerde, ALES eğitimi veren kurumun güvenilir olması çok önemlidir. Başarıya giden yolda desteğini sizden desteğini esirgemeyecek eğitmenlerle özellikle soru çözümünün detaylı ve anlaşılabilir olmasına ve tabii ki her bir soru tipinden bol bol örnek çözerek kişilerin eksiklerinin kalmamasına yönelik eğitim verilip verilmediğini değerlendirmenizi öneririz. Bu noktada eğer online eğitim tercih edecekseniz ALES Matematik ve Türkçe konu anlatımları için ayrı, soru çözümü için ayrı ve deneme için ayrı eğitim bulabileceğiniz ALES Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.


ALES Eşit Ağırlık’tan Nasıl 55 Puan alınır?


Hem ALES Sözel hem ALES Sayısal için yazılan yazılarda da belirttiğimiz gibi bir ALES’in alanlarına göre belirlenen puan türlerinden 55 almış o alanda az eksik ile kolayca mümkün olmaktadır. Eşit ağırlık alanından sınava girenler bu nedenle biraz daha şanslıdır. Bunun nedeni her iki alandan da eşit oran katsayı ile değerlendiriliyor olmasıdır. 2018-2020 yılları aralığındaki sınavlara giren 20 adayın ALES sınav sonuç belgesi incelediğinde ALES Eşit Ağırlık puanı ortalama olarak yüksek alınan puan türüne daha yakın bir sonuç göstermektedir. Bu demektir ki hangi testten daha çok doğru cevabınız olursa Eşit Ağırlık puan türünüz o alana yönelik hesaplamalarınıza yakın bir sonuç verecektir. Bazı durumlarda standart sapma devreye girerek bu düzeni bozsa da yine de benzer sonuçlar edebileceksiniz. Yapmanız gereken üstün olduğunuz alan testinde fule yakın bir sonuç çıkaramaya odaklanarak diğer testte de en azından maksimum 5 yanlışla 10 doğrunuz olduğundan emin olmalısınız. Bu durumda 55-65 aralığında bir puan almanız mümkündür. Bu sayıyı daha üst seviyeye çıkarmak her ne kadar eşit ağırlık alanından puana ihtiyaçları olanlar için zor olsa da düzenli ve disiplinli bir çalışma ile başarıya ulaşılabilir ve dilerseniz ALES Eşit Ağırlık Alanından Nasıl 70 Puan Alınır? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.