shape shape shape shape
ALES Sayısal Hareket Problemleri
11
Jan
0 Yorum
37 Görüntülenme

ALES Sayısal Hareket Problemleri

Bu yazımızda ALES Sayısal Hareket problemleri ve soru çözümleri hakkında bilinmesi gereken püf noktaları paylaştık.


ALES; yüksek lisans ve akademik kariyer yapmak isteyen adayların girdiği ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınavdır. Sayısal ve Sözel olarak iki alana ayrılan bu sınavda; Sözel alanda Türkçe ve Sözel Mantık soruları sorulurken Sayısal alanda Matematik, Geometri ve Sayısal Mantık soruları sorulmaktadır. ALES Sayısal Hareket Problemleri konusu da Matematik soruları içerisinde yer almaktadır.


ALES Sayısal alanda 50 matematik sorusu bulunmaktadır ve bu sorular temel matematik olarak tanımlanan Mat-1 alanının içerisinde yer almaktadır. Puan türlerine bakıldığında Sayısal alan puan türü için sayısal testinin katsayısının sözel testine göre daha fazla olduğu görülmektedir. Bu nedenle sınava Sayısal alandan girecek adayların matematik konularını tamamlamaları özellikle en fazla sınavda çokça karşımıza çıkan problemlere ve ALES Sayısal Hareket Problemleri üzerine çalışma yapmaları yararlı olacaktır.

ALES Sayısal Problemler

ALES, Sayısal ve Sözel olarak iki alana ayrılmaktadır. Her iki alanda 50 sınav sorusu bulunan ALES’in Sayısal alanını Matematik, Geometri ve Sayısal Mantık oluşturmaktadır. Matematik bölümünde doğal sayı - tam sayı, bölme - bölünebilme, faktöriyel, EBOB - EKOK (yazının linki), mutlak değer, üslü sayılar, problemler, oran - orantı gibi konular yer almaktadır. ALES Sayısal Problemler soru sayısı incelendiğinde ortalama 10-12 olduğu gözükmektedir. Matematik bölümüne bakıldığında soruların en çok geldiği alan problemler olmakta ve adayların en çok çalışması gereken kısımlardan biri olmaktadır.

Hareket Problemleri

ALES Sayısal bölümde problemler konusundan ortalama 10-12 soru sorulmaktadır. Bu problemlerin içerisinde de Hareket problemleri yer almaktadır. Bu problemlerin çözülmesi de alınacak puana etki etmektedir. Hareket problemleri yol, hız ve zaman hesaplanarak çözüme ulaşılması gereken problemlerdir. Bu tip problemler, hareket eden bir aracın ya da herhangi bir hareketin sabit bir hızla belirli bir sürede aldığı yol; ters orantı ve doğru orantı yöntemiyle hesaplanmasını gerektirmektedir.

Dikkat!

Hareket problemlerinin başarılı bir şekilde çözümlenebilmesi için konu anlatımı eksiği bulunmaması ve soru tipine hakim olunması gerekmektedir. Bu bağlamda Matematik Konu Anlatımı eğitimlerimizden yararlanabilir ve konu eksiğinizi kapatabilirsiniz. Ayrıca Matematik Soru Çözümü grubu ile birlikte soru tiplerine hakim olabilir bol bol pratik yaparak hız kazanabilirsiniz.


ALES Sayısal Hareket Problemleri Örnek Sorular

Örnek Soru 1:

Usain ve Asafa koşucuları bir pist etrafında koşuyorlar. Usain, Asafa 'dan daha hızlı koşmaktadır. Usain 'in bir tur  atması 3 dakika sürüyor. Usain ve Asafa birlikte koşmaya başlıyor ve Usain ilk defa Asafa 'yı 8 dakika sonra yakalıyor.

Buna göre, Asafa 'nın bir turu ne kadar sürer?

A) 8 dakika

B) 6 dakika

C) 4 dakika 30 saniye

D) 4 dakika 48 saniye

E) 4 dakika 20 saniye


Doğru Cevap: D


Örnek Soru 2:

Saatte 90 km sabit hızla tatile giden bir kafile, her 2,5 saatte bir 12 dakika mola vermektedir.

Buna göre, 1260 km’lik yolu toplam kaç saatte giderler?

A) 24

B) 20

C) 18

D) 15

E) 12


Doğru Cevap: D

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.