shape shape shape shape
ALES Sözel Puanı için Hangi Testler Çözülmeli?
05
Nov
0 Yorum
4058 Görüntülenme

ALES Sözel Puanı için Hangi Testler Çözülmeli?

ALES’e girecek ve sözel alan puanına ihtiyacı olan adaylar hangi testleri çözmesi gerektiğini yazımız içeriğinden inceleyebilirler.

Akademik kariyer hedefi olan adayların Akademik Personel Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) girmeleri gerekmektedir. Adayların sınavda alanlarına yönelik testleri çözmeleri avantaj sağlamaktadır. Bu yazımızda ALES sözel alandan girecek adaylar için sınava girdiklerinde hangi testleri çözmeleri gerektiğini inceledik .


ALES Nedir?


Akademik Personel ve Lisansüstü Giriş Sınavı (ALES), ÖSYM sınav takviminin düzenini engelleyecek bir engel bulunmadığı takdirde yılda üç defa düzenlenmektedir. Akademik kariyer yapmak ve akademik kadrolara yerleşmek isteyen adayların ALES puanına ihtiyacı bulunmaktadır. Bunun yanında yurt dışı yüksek lisans ve doktora eğitimleri için başvuran adaylar da ALES sınav sonuç belgesine sahip olmalıdırlar.

2017 yılı itibariyle daha önce üç yıl olan ALES sonucunun geçerlilik süresi 5 yıl olarak değiştirilmiştir.  Yıl içinde gerçekleştirilecek olan ALES’lerin hepsine girebilirsiniz ve istediğiniz sonucu başvuru yaparken ilgili kurumlara sunabilirsiniz.
Sınav içeriği bakımından sınava giren adayların bilgi birikimini ölçen sorulardan ziyade ağırlıklı olarak mantıksal analiz gerektiren sorular barındırır. Sayısal alanda Matematik soruları, Sözel alanda ise Türkçe soruları sorulmaktadır. Hem sayısal hem de sözel alanda 50şer adet toplamda 100 soru bulunur. ALES sınav süresi 150 dakikadır.  Sınava girecek adaylar sınav süresi içinde ağırlıklı katsayılar ile hesaplanan ALES sayısal, ALES sözel ve ALES eşit ağırlık puan türleri için uygun soruları çözmelidirler.


ALES Sözele Kimler Girer? ALES Sözel Bölümleri Nelerdir?


ALES Sözel Puan Türü Hesaplanması


ALES’in sınav olarak sayısal ve sözel olarak iki alan olduğunu iletmiştik.  ALES puanı hesaplanırken sayısal ve sözel standart puanlarının hesaplanmasının ardından ALES sözel puan türü ile başvuru yapacak adaylar için 0,75 sözel, 0,25 sayısal test ağırlık puanı kullanılarak sözel puanı hesaplanmaktadır. ALES puan türleri ve test ağırlıklarını gösteren tabloya aşağıda ulaşabilirsiniz.
ALES     SAYISAL   SÖZEL
Sayısal     0,75     0,25
Eşit Ağırlık     0,50     0,50
Sözel     0,25     0,75ALES sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türü hesaplanırken aşağıdaki formül uygulanmaktadır: 

ALES sözel puan türü ile başvuruda bulunacak adaylar, üniversitelerin sözel lisans bölümlerinde öğrenci veya mezun olmalıdır. Bu alanlardan bazıları, İletişim Bilimleri, Hakla İlişkiler, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İlahiyat, Reklamcılık, Sanat Tarihi, Sinema ve Televizyon, Türk Dili ve Edebiyatıdır.
Akademik kariyer hedefi olan adaylar sözel puan türü ile hangi alandan yüksek lisans veya doktora programlarına başvuracaklar ise o alana yönelik çalışmalı ALES’e girdiklerinde çalıştıkları puan türüne uygun soruları çözmelidir. Böylece başvuru yapılacak alana yönelik puanlarını yüksek tutabilirler. Eğer lisans alanından farklı alanda (sözel lisans eğitimi alıp eşit ağırlık alanından yüksek lisans yapmak gibi) lisansüstü eğitim yapmak istenirse, başvuru şartlarını ve eğitim alacakları alana yönelik ALES puanını sağladıktan sonra yeni alana yönelik ekstra dersler almaları gerekmektedir.


ALES Sözel Puanı için Hangi Testler Çözülmeli?


ALES 2017 sonbahar dönemi sınavı öncesinde kadar Sayısal I-II ve Sözel I-II olmak üzere 4 bölümden oluşuyordu. Her bölümde 40 adet soru bulunmaktaydı ve toplamda 160 sorunun çözülmesi için adaylara 180 dakika süre tanınmaktaydı. Adaylar, sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türüne göre farklı 3 testin kombinasyonundan yani 120 sorudan sorumluydular. 2017 Sonbahar dönemi sınavı öncesinde ALES Sözel alanından puana ihtiyacı olan adaylar Sayısal I ve Sözel I-II çözmekteydiler. Çoğu zaman bu durum sınava katılanların karmaşa yaşamasına neden olmaktaydı. Bu nedenle 2017 yılı sonbahar dönemi itibariyle ÖSYM tarafından ALES sınav içeriğinde değişikliğe gidildi. Dört adet alan testi sayısı sayısal ve sözel olmak üzere ikiye düşürmüştür. Değişen formatta sayısal alanda 50 Matematik sorusu ve sözel alan da ise 50 Türkçe sorusu toplamda 100 soru bulunmaktadır. 

Sözel puan türü hesaplanmasını isteyen bir aday sınava girdiğinde ALES’te sayısal ve sözel bölümlerde sorulan 50 Matematik ve 50 Türkçe sorusundan sorumludur. Ancak test ağırlık puanları Türkçe sorularını içeren sözel alan için daha fazla olduğu için adaylar ağırlıklı olarak sözel ancak yüksek puan hedefliyorlarsa matematik sorularını içeren sayısal alanı da çözmelidirler.
ALES Sözel puanı için belirlenen ağırlıklı puan oranı sayısal standart puanı için 0,25 sözel standart puanı için ise 0.75’dir. Böylece sınava girecek adaylar puanlama yöntemine göre sınav hazırlığı yaparken daha az zorlanırlar.ALES Sözel’e Nasıl Hazırlanmalıdır?


Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES’e sözel alandan girecek adaylar, öncelikle sözel alandan ancak yüksek puan hedefliyorlarsa sayısal alandan da temel eksiklerini tamamlamalıdırlar. Temel konu eksikliği giderildiğinde adayların sözel soru çözümü aşamasına geçmeleri gerekir. Soru çözme aşamasına gelen adaylar çalışmalarını büyük oranda ALES Çıkmış Sözel Soruları çözerek ilerletirler. Fakat Türkçe soruları için ulaşılabilen her kaynaktan bol bol soru çözülmelidir. Bu çalışma okuma alışkanlığı ve farklı soru tiplerini görebilmek adına önemlidir. 

Soru çözüm alıştırmalarını tamamladıktan sonraki aşama deneme çözümüdür. Burada da ALES denemesi çözerken yine sadece geçmiş yıllara ait sınavları çözmeniz yeterli değildir. Öğrendiğiniz soru çözüm tekniklerinde ve okuma hızınızı arttırmak için kaliteli içeriği olan yayınlardan yararlanmanızı öneririz. ALES Sözel puan türünde 70 ve üzeri bir puan almak için sayısal alanda soru çözmeye ihtiyacınız olacaktır. Soru çözümlerinde hızlanmak ALES Türkçe Soru Çözümü ve matematik konuları için ise alt yapınız var ise soru çözme tekniklerini öğrenmek için ALES Matematik Soru Çözümü eğitimlerimize katılmanızı öneririz.
ALES’e sözel alanından hazırlanırken alan hakkında öğrenmek istedikleriniz için ALES Sözel Konuları ve Soru Dağılımı yazımızdan ulaşabilir. Sınava hazırlık için desteğe ihtiyacınız var ise ALES Sözel Online Eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.