shape shape shape shape
ALES Türkçe Paragraf Soruları
10
Jan
0 Yorum
43 Görüntülenme

ALES Türkçe Paragraf Soruları

Bu yazımızda ALES Türkçe paragraf soruları ve paragraf soru çözümlerinde dikkat edilmesi gereken noktaları ele aldık.


Türkçede paragraf soruları çeşitli alanlarda bilgi ve yorum içeren bir metnin içeriğini değerlendirmeyi amaçlayan, amacı okuduğunu anlama ve yorumlama becerisini ölçmek olan soru tipleridir. Paragraf sorularının çoğu cevabını kendi içerisinde barındırmaktadır. 

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?


Dikkatinizi arttırarak, paragraf sorularının asıl istediği şeyi görmeye çalışarak ve de anahtar kelimelerin altını çizerek paragraf sorularının aslında ne kadar basit bir çözümünün olduğunu görebiliriz. Paragraf sorularında soru kökü, cevabı buldurması açısından oldukça önemlidir. Soru köküne bakıldıktan sonra önce paragraf metninin ardından şıkların tamamının okunması dikkat edilecek bir diğer husustur. 


Uyarı!

Soru kökündeki ifadelere çok dikkat edilmelidir. Bu ifadeler soru çözümünü zorlaştırmak için çeldirici nitelikte olabilmektedir. Soru kökündeki bilinmeyen kelimelerin anlamları doğru bir şekilde öğrenmeli ve “olumlu / olumsuz ifadelere” dikkat edilmelidir.


Paragraf sorularında soru kökünün önemini anladıktan sonra  anahtar kelimelere yoğunlaşmak soruların çözümünü daha da basitleştirecektir.  Soruda çeldirici şıklara dikkat edilmeli, soruda istenilenşeye dikkat edilmeli, paragraf metinleri güzelce değerlendirildikten sonra uygun olan seçenek işretlenmelidir. Bunların dışında düzenli olarak kitap, dergi,gazete vb okumak uzun vadede anlama ve yorumlama becerimizi geliştirecektir. Ama düzenli olarak paragraf sorusu çözmek soru tiplerini aşina kılmakla beraber, pratiklik kazanmamızı da sağlayacaktır. Unutmamamız gereken bir diğer önemli nokta ise sorunun uzunluğu ile zorluğunun çoğu zaman ters orantılı olduğudur. ALES sınav sorularında; paragrafta ana fikir bulma, yardımcı fikir, paragraf konusunu ve başlığını bulma, düzensiz sırayla verilmiş cümlelerden anlamlı ve bütün bir paragraf  oluşturma, paragraf akışını bozan cümleleri bulma ile alakalı sorular sorulur. Daha fazla soru türlerini incelemek için ALES Sözel Konuları ve Soru Dağılımı adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

ALES Türkçe Paragraf Örnek Soruları: 

Örnek Soru 1:

(l) Çin Uzay Ajansının Chang’e 4 isimli uzay aracı, 3 Ocak 2019 tarihinde Ay’ın arka yüzüne başarılı bir yumuşak iniş gerçekleştirdi. (ll)  Ay’a bir de hareket kabiliyeti olan araç (rover) taşıyan Chang’e 4, yaklaşık 180 km genişlikteki Von Karman adlı kratere indi ve taşıdığı Yutu 2 isimli rover ise inişten bir süre sonra modülden çıkarak Ay yüzeyinde gezintiye başladı. (lll) Uzay aracının milyarlarca yıl önce gerçekleşmiş olabilecek bu çarpışma kraterine indirilme nedeni Güneş Sistemi’nin ve Dünya’nın erken zamanları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak. (lV) Chang’e 4’te düşük frekans alıcı, biri geniş hareket kabiliyetine sahip olmak üzere iki adet kamera, Ay’daki radyasyon miktarını ölçebilmek için dozimetre ve nötron sayacı gibi cihazlar bulunuyor. (V) Bu sayede gelecekte yapılması beklenen insanlı Ay seyahatleri için değerli bilgiler elde edilmesi planlanıyor.

Bu parça iki paragrafa ayrılmak istense ikinci paragraf hangi cümleden sonra başlar?


A) l               B) ll             C) lll           D) lV            E) V

Örnek sorunun çözümünü yandaki videodan izleyebilirsiniz.Örnek Soru 2:

Romancı gerçek bir olayı, tanıdığı, bildiği insanları anlattığı zaman bile bildiklerini, gördüklerini roman formu içine yerleştirirken bilerek veya bilmeyerek bazı gerçekleri değiştirir, yumuşatır, saklar ya da abartır. Zaten masal, destan, halk hikâyesi, roman ve hikâye gibi yapıtları, gerçek yaşamı konu alan biyografi, günlük, anı gibi yapıtlardan ayıran en temel özellik, birincilerin çoğunlukla kurmaca olay ve kişileri; İkincilerin ise gerçek olayları ve kişileri ele alıyor olmalarıdır.(…)

I. Konusunu gerçek yaşamdan alan türlerde yazar, nesnel olmaya özen göstermelidir.

II.  Olayların gerçekleştiklerinden farklı bir biçimde yeniden yorumlanarak yazılması her türde geçerli değildir.

III. Yaşamın gerçeğiyle sanatın gerçeği birbirinden farklıdır.

Yukarıdaki parça numaralanmış cümlelerden hangisi getirilirse parçanın anlam akışı bozulur?

A) Yalnız I     B) Yalnız II    C) Yalnız III   D) I ve III       E) II ve III  

Örnek sorunun çözümünü yandaki videodan izleyebilirsiniz.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.