shape shape shape shape
ALES Sayısal Yüzde, Kar, Zarar, Faiz Problemleri
11
Jan
0 Yorum
36 Görüntülenme

ALES Sayısal Yüzde, Kar, Zarar, Faiz Problemleri

Bu yazımızda ALES Sayısal Yüzde, Kar, Zarar, Faiz problemlerini ve konu hakkında bilinmesi gereken önemli bilgileri ele aldık.


İki alana ayrılan ALES’in sayısal bölümünde Matematik, Geometri ve Sayısal Mantık soruları karşımıza çıkmaktadır. Sayısal ve eşit ağırlık alanlarından sınava hazırlanan adayların bu bölümden soruları çözmesi gerekmektedir. Bu bölümde yer alan 50 soru içerisinde ortalama 10-12 adet problemler konusundan soru sorulmaktadır. ALES Sayısal Yüzde, Kar, Zarar, Faiz problemleri de bu sorular arasında yer almaktadır. 


ALES Sayısal Yüzde - Kar - Zarar - Faiz problemleri mantığının kavranması ve sistematiğinin çözümlenmesi gereken problemlerdir. Bu problemlerin doğru çözülebilmesi için Matematik Konu Anlatımı bilgisinin eksiksiz olması uygun olacaktır. ALES Kursum eğitimleri ile birlikte konu eksiklerinizi tamamlayarak sınava hazırlık yapabilirsiniz.

Yüzde Problemleri


Problemler konusunun alt başlığı olan Yüzde Problemleri ALES’te mutlaka sorulan konulardan biridir. ALES’te adayların karşısına çıkan yüzde problemlerine doğru yanıt verebilmek için konu eksiği bulunmaması ve bol bol soru çözümü yapılarak konunun pekiştirilmesi uygun olmaktadır. 

Aşağıda bulunan örnek soruyu inceleyerek Yüzde Problemleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

Örnek Soru:

Nar oranı %37 olan 17 litre nar suyu ile nar oranı %49 olan 51 litre nar suyu karıştırılarak bir nar suyu hazırlanıyor.

Bu nar suyunun nar oranı % kaçtır? 

A) 40          B) 42          C) 43          D) 44          E) 46


Doğru Cevap: E

Kar - Zarar Problemleri

Kar - Zarar Problemleri de Problemler ana başlığı altında yer almaktadır. ALES’te Problemler konusundan ortalama 10-12 soru sorulduğu için Kar - Zarar konusundan da mutlaka soru sorulmaktadır. Doğru yanıt verilebilmesi adına Kar - Zarar sorularında alış fiyatı, maliyet, etiket fiyatı, satış fiyatı, kar, zarar, iskonto ve ciro kavramlarının bilinmesi ve soru mantığının öğrenilmesi gerekmektedir.

Aşağıda Karar - Zarar problemleri için örnek soru verilmiştir. Örnek soruyu inceleyerek soru tipi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Örnek Soru:

Enflasyonun olduğu bir ülkede maaşlara yılda %26 zam yapılmasına rağmen, işçilerin alım gücünün %10 azaldığı görülmüştür.

Buna göre, bu ülkede sene başında 7200 TL'ye alınabilen bir cep telefonu sene sonunda kaç TL'ye alınabilir?

A) 8880          B) 9080          C) 9880          D) 10080          E) 10880


Doğru Cevap: D

Faiz Problemleri


Problemler konusunun içerisinde yer alan Faiz Problemleri bolca pratik yapılması gereken soru tiplerinden biridir. Bu konu için özel terimler ve bu terimlerin kısaltmaları kullanılmaktadır. Terim ve kısaltmalar aşağıdaki gibidir;

Faiz Miktarı: F

Ana Para: A

Yıllık faiz yüzdesi: n

Süre (yıl, ay, gün): t

Faiz problemleri aşağıda belirtilen şekilde formülize edilmektedir.

Faiz problem formülü

ÖNEMLİ!

Problemler kısmında yanlış yapmamak için konu anlatımı eksiği bulunmaması gerekmektedir. Konu eksikleri tamamlandıktan sonra bol soru çözümleriyle pratik yapılması uygun olacaktır. ALES Matematik Soru Çözümü grubu ile birlikte öğrendiğiniz konuları pekiştirerek soru tipi incelemesi yapabilirsiniz.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.