shape shape shape shape
ALES Mantık Soruları
11
Jan
0 Yorum
41 Görüntülenme

ALES Mantık Soruları

Bu yazımızda ALES Mantık Soruları başlığı altında ALES Sözel Mantık ve ALES Sayısal Mantık sorularının çözümlerine yönelik bilgiler verdik.


Ales (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı) yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyenlerin ve de akademik kadrolara yerleşmek isteyenlerin başvuracakları kurumların puan almalarını istediği bir sınav türüdür. ÖSYM tarafından her yılda 3 defa düzenlenir ve bu sınavdan alınan sonucun 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır. ALES, 50 Sözel 50 Sayısal olmak üzere 100 sorudan oluşmaktadır. İçerik olarak Matematik ve Türkçe konularında farklı zihinsel yetilere ek olarak sıralama, yorumlama, analiz etme ve ve muhakeme gücünü ölçmeye yarayan sözel mantık  ve sayısal mantık sorulardan oluşmaktadır. Sorular farklı alanlardan gelen yükseköğretim  kurumu mezunlarının cevaplayabileceği düzeyde sorulardan oluşmaktadır. ALES çıkmış soru örneklerine ÖSYM’nin geçmiş yıllardaki sorular platformundan ulaşabilirsiniz.

Ales Sınavına Nasıl Hazırlanılır?


ALES soruları detaylı analiz gerektiren ve hızlı çözülmesi gereken sorulardan oluşmaktadır. Çözerken zorlanılan sorular, standart sapma puanını etkileyeceğinden bu sorular birçok adayın önüne geçilmesini ve sınavda rakiplerinize fark atmanızı sağlayacaktır. ALES’te konu eksikleri giderildikten sonra soru çözüm teknikleri öğrenilmelidir. ALES’e hazırlanmak için online ya da yüz yüze eğitim tercih edilebilir. Bu tercih; kişinin tamamen ona uygun olan öğrenme metodunu bilmesiyle alakalıdır. Ancak her iki eğitim türünde de eğitmen kadrosunun tecrübeli olmasına ve kaynaklarının yeterli olmasına dikkat edilmelidir. 

Kurs kaynaklarının ÖSYM’nin çıkmış sorular ile benzerlik gösteriyor olması da dikkat edilecek bir diğer konudur. ALES’e hazırlanırken iş veya okul temposundan arta kalan zamanlarda dershaneye gitmek kişiyi oldukça yoracağından, bu aşamada derslerden daha çok verim alınması açısından online eğitimin tercih edilmesi kişinin yararına olacaktır. Evinizin konforunda ALES eğitimini almak zaman ve mekan kısıtlaması olmaksızın öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Yüzyüze bir eğitim kadar fayda sağlayacak online bir eğitim almak istiyorsanız, eğitim aldığınız platformun alanında uzman başarılı bir kadronun olduğu eğitim kadrosu olmasına dikkat etmelisiniz. Online ALES dalında profesyonel bir eğitim kadrosu tarafından hazırlanmış eğitim materyallerimiz sayesinde online eğitimlerimiz yüz yüze eğitimler kadar verimli olacaktır. ALES eğitimiyle ilgili detaylı bilgiye örnek ders videolarımızı izleyerek ve uzman kadromuzu inceleyerek,  online eğitim panelimizden ulaşabilirsiniz.


ALES Sayısal Mantık Konu Dağılımı 

- Grafik yorumlama ve tablo okuma
- Şekil yetenek ve sayı dizileri
- Mantıksal muhakeme problemleri

ALES Sayısal Mantık Sorularına Nasıl Çalışılır?

50 Sorudan oluşan ALES sayısal sınavında yaklaşık 13-15 adet sayısal mantık sorusu bulunmaktadır. Sayısal mantık soruları; anlam, akıcılık, formüle etme, problem çözme, akıl yürütme, modelleme düşünmeye yönelik hazırlanmaktadır. Sayısal mantık sorularını üç grupta i̇ncelemek mümkündür. Bu aşamalar: Sayısal yetenek, Şekil yeteneği, tablo-grafik aşamalarıdır. Sayısal yetenek sorularında; sözel mantık benzeri sorulan matematik diliyle nasıl çözüleceği tanıtılan bir kuralla ilgili soruların çözüm yolu ve verilen tabloların nasıl incelenmesi ve deneysel problemlerle ile kavramların nasıl kullanılabileceği hedeflenir. şekil yeteneğinde örüntüler aramayı algoritma oluşturmayı, geometrik şeklin özellikleri ve bunların arasında mantık dizisini oluşturma sorgulanmaktadır. Tablo grafi̇k sorularında i̇se ; grafiklerin yorumlanması ve grafik ile tablolar arasında geçiş yapabilme ve tablodaki verilerin yorumlanması istenmektedir. Youtube üzerinden ücretsiz ALES Matematik Mantık Testi çözüm yayınlarımızı inceleyebilirsiniz. 


Metod:

Sayısal mantık sorularının çözümünde izlenecek yol şu şekilde olmalıdır:

* Verilen bilgi ve koşullar dikkatli, bir şekilde okunduktan sonra kurallara uygun bir şekilde soru çözümüne yardımcı olacak gereksiz bilgiler belirlenmelidir.

* Soruda sunulan metinleri matematik cümleleri, tablolar ve grafiklerle ifade etmek yazılı bir metnin daha hızlı ve net kavranmasına yardımcı olacak, aynı zamanda sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır.

* Soru çözümü için tüm hazırlık tamamlandıktan sonra elde edilen bulgular değerlendirilerek soru çözümü yapılabilir. Soruların çözüm aşamasından sonra ise muhakkak kontrolü sağlanmalıdır. 


ALES Sayısal Mantık Örnek Soru:
Birim küplerden oluşturulmuş aşağıdaki yapının üst taraftan, ön taraftan, sağ taraftan görünümleri çizilmek isteniyor.

Örneğin; bu yapıya üstten bakıldığında aşağıda verilen şekilde kareler gözükür.

Soru:

Bu yapıya ön taraftan  bakıldığında kaç kare gözükür?

A) 5             B) 6            C) 7             D) 8               E) 9

Örnek soru çözümünü aşağıdan izleyebilirsiniz. 


ALES Sözel Mantık Soruları Nasıl Çözülür?


50 Sorudan oluşan ALES sözel sınavında yaklaşık 13-15 adet sözel mantık sorusu bulunmaktadır. Sözel mantık soruları; sözel bilgiler arasında bağ kurma, sorun çözme, doğru bilgileri sınıflandırma, yöntem geliştirme, yorumlama gibi yeteneklerimizi açığa çıkarmak amacıyla hazırlanmaktadır. Sözel mantık sorularını çözerken bireysel bir yöntem geliştirilmesi ve soruya yaklaşım son derece önemlidir. Bu sorular verilen bilgileri ilişkilendirme konusunda bizi düşünmeye ve sorgulamaya sevkeder. Soruları çözerken doğru bir teknik ve yöntem belirlenmesi soruların mantığını kavrama açısından önemlidir. Youtube üzerinden ücretsiz ALES Türkçe Mantık test çözüm yayınlarımızı inceleyebilirsiniz. 

ALES Sözel Mantık Konu Dağılımı

- Şifreleme
- Şifre çözümleme
- Sözel akıl yürütme
- Sözel zekaya dayalı problem çözme 

Metod:

* Tüm mantık sorularının cevabı önceden bellidir. Bu sorular genelden özele varılarak hazırlanır. Aslında var olan bilginin içindeki bazı bilgiler çıkarıldıktan sonra bazı ipuçlarıyla sonuca ulaşılmasını sağlanmaktadır. 

* Soruda verilen ipuçları sorunun çözüm aşamasında oldukça önemlidir. Özellikle ipuçları içindeki bağlaçlar sorunun çözüm yolunu tamamı ile değiştirmektedir.

* Sözel mantık sorularının çoğunda; matematiksel ifadeler kullanılarak yada tablo oluşturulup, şekiller çizilerek sorunun çözümüne daha hızlı ulaşılır.
 
* Mantık sorularında gereksi̇z bi̇lgi̇ler kafa karışıklığına sebep olabi̇li̇r. Böyle bir durumda anahtar bilgilere yoğunlaşarak sorunun çözüme basite indirgenebilir.

ALES Sözel Mantık Örnek Soru:

ALES Kursum online ders platformundan pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri saat 19.00 - 20.00 arası Türkçe İngilizce ve Matematik dersleri anlatılmaktadır. Kursa kayıt olan A, B, C, D, E, F, G, H, K, M adlı öğrencilerin aldıkları ders ve ders programları hakkında şunlar bilinmektedir:

  - Türkçe dersi salı ve perşembe günü yapılmaktadır. İngilizce dersi çarşamba ve cumartesi günü yapılmaktadır, diğer günler matematik dersi yapılmaktadır.
  - Her derse dört öğrenci katılmaktadır.
  - E ve F adlı öğrenciler iki ders, diğerleri bir dersi dinlemektedir.
  - E ve F adlı öğrencilerin bir dersi ortak, diğer dersleri farklıdır.
  - A ve B adlı öğrenciler aynı dersi almıştır.
  - C, D ve G adlı öğrenciler aynı dersi almamıştır.
  - H ve M matematik dersi almışlardır.

Bu bilgiye göre aşağıdakilerden hangisi kesin olarak doğrudur?

A) A ve E adlı öğrenciler Türkçe dersine katılmıştır.

B) D adlı öğrenci matematik dersi almıştır.

C) F ve K adlı öğrenciler aynı dersi almıştır.

D) B ve F adlı öğrenciler aynı dersi almıştır.

E) A ve B adlı öğrenciler İngilizce dersi almıştır.

Örnek soru çözümünü aşağıdan izleyebilirsiniz. ALES Çıkmış Sorular


ALES sınavına hazırlanırken konu eksikliği tamamlandıktan sonra düzenli soru çözmek önemlidir. Ayrıca çıkmış sorular, ALES soru tarzlarını yakından tanımak açısından faydalı olacaktır. ÖSYM’nin soru tarzları genelde aynı olduğundan sınava yakın bir dönemde ALES çıkmış soruları çözmek faydalı olacaktır. 2019 yılından itibaren ÖSYM’nin erişime açılan 2006-2020 yılları arasındaki çıkmış ALES sorularına ve yayınlanmış cevap anahtarlarına  ALESKURSUM sayfasındaki ilgili bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Sayfamızda ALES sözel bölüm ve ALES sayısal bölümle ilgili çıkmış sorulara sizin için hazırladığımız bağlantı linkleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.