shape shape shape shape
Soru & Cevap
ALES
07 May 2020, Thu
282

Lisans mezunuyum, yüksek lisans başvuru şartındaki ALES barajını aşamadım, yine de yüksek lisans programına başvurabilir miyim?

Yüksek lisans başvuru şartlarına -ALES puanına sahip olmamak gibi- tam uygunluk göstermeyen lisans mezunu adayları, 2019 Bahar Dönemine kadar özel öğrenci statüsünde yüksek lisans derslerine katılabiliyorlardı. Yüksek lisansa başvuru şartlarına uygunluk sağlayıp, yüksek lisans eğitimine kabul edilen adaylar aldıkları bu dersleri saydırabiliyorlardı.

Ancak 22.11.2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 30956 sayılı “LİSANSÜSTÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK” ile birlikte özel öğrencilik statüsü şartları değiştirildi. Buna göre lisans mezunu olan adaylar ancak başka bir yüksek lisans programına kayıtlı iseler enstitü ana bilim/ana sanat dalı başkanlığının onayı ile diğer yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü derslere katılmak üzere özel öğrenci olarak kabul edilebilirler. Buna göre ALES puanınız yoksa ve herhangi bir yüksek lisans programında kayıtlı değilseniz, başka bir yükseköğretim kurumundaki yüksek lisans programına özel öğrenci olarak başvuru yapamazsınız.

İlgili değişiklik için bkz. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/11/20191122-7.htm

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Platformumuzu
İncelediniz Mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

platform