shape shape shape shape
Öğretim Üyeliği Atamalarında Kişiye Özel İlanlara Düzenleme
09
Mar
0 Yorum
160 Görüntülenme

Öğretim Üyeliği Atamalarında Kişiye Özel İlanlara Düzenleme

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı öğretim üyeliği atamalarında düzenleme yaptı.

9 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete ilanında yayımlanan Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında kişiye özel ilan yayımlanmasına yönelik önlem alındı.Ülkemizdeki birçok yükseköğretim kurumunun yayımladığı öğretim üyeliğine yükseltilme ve atanma ilanında Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadroları için özel şartlar kişiye uygun olarak yazılmakta ve ilan bu şekilde çıkılmaktaydı. 

Bu durum fırsat eşitliğine engel olmakta ve adil olmayan rekabet ortamı oluşturmaktaydı. Bu nedenle yayımlanan ilanlara itiraz edilmekteydi.


YÖK Akademik Liyakat Projesi açıklandığında YÖK Başkanı Yekta Saraç yaşanan bu duruma düzenleme yapılacağını iletmişti. Bunun üzerine atılan ilk adım 9 Mart 2021 tarihinde Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik olarak Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Yönetmeliğin 3. maddesine eklenen fıkra aşağıda iletildiği gibidir:

"(3) İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez."

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile "fırsat eşitliği, rekabet ve kaliteyi önceleyen düzenlemenin" hayırlı olmasını dilediğini belirtti.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.