shape shape shape shape
YÖK Kanunu Değişikliği: Vakıf Üniversiteleri Tıp Fakültesi Açmak İsterse?
08
Oct
0 Yorum
271 Görüntülenme

YÖK Kanunu Değişikliği: Vakıf Üniversiteleri Tıp Fakültesi Açmak İsterse?

7 Ekim 2020 tarihinde kabul edilen kanun teklifinde YÖK Kanun’da da bazı değişiklikler yapıldı.

AKP millet vekillerinin 7 Ekim 2020 tarihinde TBMM'de sundukları Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kabul edildi. Kanun teklifi YÖK Kanunu'nda da bazı değişiklikleri kapsamaktadır.

YÖK Kanunu'nda yapılan güncel değişiklikler vakıf üniversitelerinin yerine getirmesi gereken bazı gereklilikleri içermektedir.


Güncel YÖK Kanunu çerçevesinde tıp fakültesi kurmak isteyen vakıf üniversiteleri en az 200 yatak kapasitesine sahip olmalıdır. Bu koşul tıp eğitimi ve tıp fakültesine bağlı özel veya devlet hastanelerinde verilecek sağlık hizmetleri için belirlenmiştir.

Tıp eğitimi verilecek bir tıp fakültesi kurmak isteyen vakıf üniversiteleri kendilerine ait işletme hakkı  ve ruhsatı bulunan bir hastaneye sahip olmalıdırlar. Halihazırda faal olarak sağlık hizmeti veren bir özel hastanesi bulunmuyorsa  vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi açabilmesi için Sağlık Bakanlığından ön izin alması koşulu bulunmaktadır. Ön izin alındıktan sonra kurulan tıp fakültesinin aktif olarak eğitim ve öğretim sürecine dahil olabilmesi için de hastane ruhsatı talep edilecektir.

Bütün bu süreçte vakıf üniversitelerince kurulan tıp fakültelerinde verilcek tıp eğitimi  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) belirlenecek şartlar doğrultusunda devam ettirilirken, tıp fakültesi ile bağlı olması zorunlu kılınan hastanenin verdiği sağlık hizmetlerinin sağlaması gereken şartlar da Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecektir.


Kaynak

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.