shape shape shape shape
ÖSYM 2020-DGS Tercih Sonuçlarını Açıkladı
07
Oct
0 Yorum
279 Görüntülenme

ÖSYM 2020-DGS Tercih Sonuçlarını Açıkladı

2020 yılı Dikey Geçiş Sınavı (2020-DGS) tercih sonuçları açıklandı

9 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşen 2020-DGS için tercih sonuçları 7 Ekim 2020 tarihi itibariyle açıklandı.DGS Nedir? 

Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans programlarından mezun 4 yıllık lisans programlarına geçmek isteyenlerin katılabileceği ve üniversitelerin lisans tamamlama programlarına kayıt yaptırabilmeleri için geçerli bir sınavdır. Ayrıca 2020 yılı Haziran ayı itibariyle üniversitelerin İlahiyat ve sağlık alanında Ön Lisans eğitimi almış adayların lisans tamamlama ve Sağlık Lisans Tamamlama programına katılmaları için girmeleri gereken ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınav haline gelmiştir. 


DGS Sonucu ile Tercihler Nasıl Yapılır?

Adaylar DGS puanları ile üniversite tercihlerinin sonuçlarını Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans programlarından mezun olanlar için ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi yolu görüntüleyebilir ilgili üniversiteden kayıt işlemlerini tamamlayabilirken, İlahiyat ve Sağlık Ön Lisans programlarından mezun olanlar için tercihler ve üniversiteye kayıtlar https://yoksis.yok.gov.tr/lisanstamamlama/ linki üzerinden yapılmaktadır. İlahiyat ve Sağlık Ön Lisans programları için Lisans Tamamlama/ Sağlık Lisans Tamamlama online başvuru ve kayıt işlemleri 21 Eylül 2020 Pazartesi günü saat 09:00’da başlayıp, 24 Eylül 2020 Perşembe günü sona ermiştir. 25 Eylül 2020 Cuma günü ise mazereti bulunanlar için saat 17.00'ye kadar kayıt imkanı sunulmuştur.Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans programları için ise tercih sonuçlarının sonlandığı 7 Ekim 2020 tarihinde adayların saat 14.00 itibariyle ÖSYM tarafından açıklandı.

 

ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı açıklamada 25 Eylül- 2 Ekim 2020 tarihleri arasında DGS puanları ile Meslek Yüksekokulu ve Açıköğretim Ön Lisans mezunlarının lisans tamamlama tercihlerinin sonlandığını ve yerleştirme sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Adaylar yerleştirme sonuçlarına göre kayıt işlemleri ilgili üniversitelerde 9 -15 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. E-Kayıt işlemleri ise https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresi üzerinden 09-13 Ekim 2020 saat 23.59'a kadar yapılabilecektir.

Elektronik kayıt işlemleri esnasında adaylar mutlaka e-kayıt işleminin başarıyla gerçekleştirildiğine dair bilgilendirme ekranını görüntülemelidirler. Bu işlemden sonra yerleştirme sonuçları neticesinde eğitime devam edecekleri üniversitelere kayıt tarihleri içerisinde gerekli evrakları iletmelidirler.


2020 yılı DGS Yerleştirme Sonucunuzu Öğrenmek için Tıklayınız

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.