Soru & Cevap

Soru & Cevap
ALES
07 Mayıs 2020, Prş
214

Doktora başvuru şartındaki ALES barajını aşamadım, yine de doktora programına başvurabilir miyim?

22.11.2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan “LİSANSÜSTÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK” 30956 sayılı değişliğe göre, bir yüksek lisans programından mezunsanız ya da bir yüksek lisans programına veya doktora programına kayıtlıysanız özel öğrenci statüsünde başka bir yükseköğretim kurumunun doktora programına başvuru yapabilirsiniz.

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği”nin 31.maddesinin birinci fıkrasındaki değişiklik şöyledir:

“Bir yüksek lisans, doktora ya da sanatta yeterlik programına kayıtlı olan öğrenciler, diğer yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü derslere kayıtlı olduğu enstitü anabilim/anasanat dalı başkanlığının onayı ile özel öğrenci olarak kabul edilebilir. Lisansüstü derslere kabul edilen öğrencilerin özel öğrenci olarak aldığı ve başarılı olduğu derslerin muafiyet işlemleri kayıtlı olduğu enstitü anabilim/anasanat dalı başkanlığı tarafından yürütülür. Özel öğrenci kabul koşulları ve bu konudaki diğer hükümler yükseköğretim kurumlarının senatoları tarafından belirlenir.” (https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/11/20191122-7.htm)

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.