shape shape shape shape
Soru & Cevap
ALES
07 May 2020, Thu
469

ALES başvuru sürecinde yurtdışında olacağım, sınava buradan başvuru yapabilir miyim?

Evet, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafınızla kayıtlı iseniz https://ais.osym.gov.tr adresinden bireysel başvuru yapabilirsiniz.

İnternet aracılığıyla başvuru hakkı bulunmayan adayların ise aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir:

       Yabancı uyrukluysanız ve MERNİS’ten Y.U. Numaranız bulunmuyorsa, Y.U. numaranızı edinmelisiniz.

       ÖSYM’nin sınav için belirlediği başvuru süresi içinde yurtdışı telefon numarasından ÖSYM Çağrı Merkezi’ni arayarak sınava yurtdışında başvuracağınızı belirtmelisiniz. Çağrı Merkezi Personeli sınava yurtdışında başvuracağınızı kayıt edecek.

      T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile, yabancı uyruklu iseniz Y.U. Numaranız ve şifreniz ile Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak başvuru bilgilerinizi sisteme kayıt etmelisiniz.

      Başvuru sistemine kaydınızı yaptıktan sonra sınav başvuru süresinde ve başvuru süresi bittikten sonraki ilk gün saat 23.59’a kadar www.osym.gov.tr adresinde bulunan e-İŞLEMLER sekmesindeki "ÖDEMELER" bölümünden sınav ücretini kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatırmanız gerekir. Geç başvuru hakkını kullanmak isteyen adaylar sınav ücretini, başvuru gününde yatırmalıdır.

        Başvuru kayıt bilgilerinizin çıktısını almalı ve diğer aşamalar için saklamalısınız.

 

        ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde fotoğrafınız bulunmuyorsa fotoğraf alanı boş kalmalı. Sınav tarihinden önceki son resmi iş günü mesai saati bitimine kadar ÖSYM Ankara Sınav Koordinatörlüğüne, Ankara Ulus ÖSYM bürosuna veya İstanbul Üsküdar Sınav Koordinatörlüğüne -Doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış Aday Başvuru Kayıt Bilgisi -Başvuru tarihinde yurt dışında bulunduğunu belirten resmî bir belge -Diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî bir belgenin onaylı örneği ile birlikte şahsen başvuru yapmalısınız. Başvuru merkezinde evraklarınız ilgili görevli tarafından kontrol edildikten sonra eğitim bilgilerinizi gösteren belgenin geçerliliği doğrultusunda sistem için geçerli fotoğrafınız çekilecek ve görevli tarafından sistemde onaylanacaktır. (https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/ALES-1/kilavuz01042020.pdf)

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Platformumuzu
İncelediniz Mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

platform