shape shape shape shape
ALES Türkçe Sözcükte Anlam Soruları
28
Jan
0 Yorum
36 Görüntülenme

ALES Türkçe Sözcükte Anlam Soruları

Bu yazımızda ALES Türkçe Sözcükte Anlam soruları ve konuyla ilgili önemli bilgilere sizlerle paylaştık. Yazımızda verdiğimiz örnek soruların çözümlerini inceleyerek konuyu daha iyi pekiştirebilirsiniz.


Sözcükler, başka sözcükler ile birleştiğinde yani cümle içinde kullanıldığında birden fazla anlama gelebilmektedir. ÖSYM, ALES için soru düzenlerken adayların bilgisini ölçmek amacıyla Sözcükte Anlam konusunu da sınava dahil etmektedir. Adayların sınava hazırlanırken ALES Türkçe Sözcükte Anlam soruları üzerinden pratik yaparak kendilerini geliştirmeleri de sınavda yüksek puan almalarına yardımcı olacaktır. Adaylar sınava hazırlandıkları dönemde öncelikle sınavda çıkacak konuların ne olduğunu öğrenmeli ve bu konulardaki eksikliklerini tamamlayarak soru çözmelidir.


ALES Türkçe Sözcükte Anlam soruları konu bakımından; tek anlamlılık, çok anlamlılık, gerçek anlam (temel anlam), yan anlam, somut sözcükler, soyut sözcükler, somutlama, soyutlama, eş sesli sözcükler, eş anlamlı sözcükler, zıt anlamlı sözcükler, terim anlamlı sözcükler, ikilemeler, genel ve özel anlamlı sözcükler, ad aktarması ve deyim aktarmalarını kapsamaktadır. Adaylar sözcükte anlam soruları üzerinden pratik yapmadan önce bilgileri eksiksiz bir şekilde öğrenmelidir. Konu eksikliklerini tamamladıktan sonra soru çözümleri üzerine daha rahat çalışmalar yapabilmektedirler.

Sözcükte Anlam Soru Çözüm Yöntemleri


ALES’te sözcükte anlam soruları adayların en zorlandığı sorular arasında yer almaktadır. Bu soruları çözerken adayların hem soru köküne hem de verilen cümle ya da paragrafa dikkat etmesi oldukça önem taşımaktadır. Yalnızca sözcükte anlam konusunu bilmek yeterli olmamaktadır. Adayların aynı zamanda sözcükte anlam soru çözüm yöntemleri üzerine bilgisi olması da faydalı olmaktadır. Sınavda bu tip sorularda soru metni okunmadan önce soru kökü okunmalı ve tam olarak istenen şey anlaşılmalıdır. Ardından soru metni okunarak soru kökü doğrultusunda soru anlam çıkarılmalı ve soru çözülmelidir. 


Buna ek olarak, sözcükte anlam sorularındaki soru kökünde “değinilmiştir, değinilmemiştir, uyuşmaktadır, uyuşmamaktadır, vardır, yoktur, somut / soyut / yan / mecaz anlam kazandırmıştır gibi ifadeler yer alıyorsa, soru kökü okunurken bu ifadelere dikkat edilmeli ve  ifadelerin altı çizilmelidir. Sözcükte anlam soru çözüm yöntemleri uygulandığında sorular daha net anlaşılmakta ve adayların dikkat eksikliğinden kaynaklanabilecek yanlış sayısı azalmaktadır. 

ALES Türkçe Sözcükte Anlam Örnek Soruları


Örnek Soru 1:

Denemeler, çeviriye en az (I.) elverişli (uygun) kitaplardan biridir. Bu çevirileri (II.) iddialı (bahse girilmiş ) birer örnek olarak değil, birer deneme olarak görüyorum. Parçaları seçilmesi de daha çok (III.) gelişigüzel (özensizce) dir. Montaigne’den yapılacak her seçme, (IV.) ister istemez, (elinde olunmadan) keyfi ve eksik kalacaktır. Bunlar, Denemeler ’in ötesinden berisinden (V.) koparılmış (çıkarılmış) düşüncelerdir.

Bu parçadaki numaralanmış sözlerden hangisinin anlamı parantez ( ) içinde verilen açıklamayla uyuşmamaktadır?

A) l           B) ll          C) lll           D) lV           E) V

Örnek sorunun çözümünü yandaki videodan izleyebilirsiniz.Örnek Soru 2:

Aşağıdakilerin hangisinde soyut anlamlı bir sözcük cümlede somut anlam kazanmıştır?


A) İstanbul’da bulunduğum yıllarda birçok sanatçı tanıdım.

B) Sağır sultanın duyduğu bu olayı bizim de duymamız da ne gariplik var. 

C) Dostuna ölçülü olmazsan en tehlikeli düşmanı elinle yetiştirişin.

D) Gençler, aşklarını kollarına takmış; konser alanına doğru gidiyorlardı.

E) Masadaki kırmızı güller ortalığa hoş bir koku yayıyordu.


Örnek sorunun çözümünü yandaki videodan izleyebilirsiniz.Örnek Soru 3:

“Bir sözcüğün ilgili ve bağlantılı olduğu bir başka sözcüğün yerine benzetme amacı güdülmeksizin kullanılmasına ad aktarması denir.’’


 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bu açıklamaya örnek bir kullanım yoktur?


A) Marmara’da her yelken uçar gibi neşeli.

B) Komutan gelince tüm kışla selama durdu.

C) Doğu Akdeniz’deki doğalgaz Atina ve Ankara’yı savaşın eşiğine getirdi.

D) Hancı ne olur elindeki şişeden birkaç yudum daha ver.

E) Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda.


Örnek sorunun çözümünü yandaki videodan izleyebilirsiniz.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.