shape shape shape shape
ALES Sayısal Puanı Nasıl Hesaplanır?
20
Nov
0 Yorum
334 Görüntülenme

ALES Sayısal Puanı Nasıl Hesaplanır?

ALES’e sayısal alandan giren adaylar, ALES sayısal puanı hesaplama yöntemi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

ALES Nedir?

 

ÖSYM tarafından her yıl üç defa düzenlenen ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), lisansüstü (tezli yüksek lisans ve doktora) eğitimine başvurmak isteyen üniversitelerin lisans programında mezuniyet aşamasında bulunan ya da lisans eğitimini tamamlayanlar ile yurt dışında lisansüstü eğitimi alacak adayların yazılı sınavları yerine değerlendirilecek olması nedeniyle ve akademik personel kadrolarına (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi) atanmak isteyen adayların girmeleri gereken bir sınavdır.

 

ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?Her yıl ALES’e yaklaşık 250 ila 300 bin aralığında aday katılmaktadır. Yüksek lisans ve doktora ya da akademik kadrolar için başvuran adaylar için ALES puanlarının hesaplanması önem arz etmektedir. ÖSYM’nin açıklayacağı ALES sonucuna göre eğitim görecekleri lisansüstü programlara veya kariyerlerini devam ettirecekleri kadrolara yerleşebilirler.

Yükseköğretim kurumları lisansüstü alımlarda ALES puanlarını kullanmaktadır. Ancak bu durum üniversiteden üniversiteye göre değişmektedir. Bazı üniversiteler ALES puanı, yabancı dil sınavı puanı, diploma notu ve mülakat sonucu ortalamasını değerlendirirken bazıları da ALES ve yabancı dil sınav sonuçlarını kullanarak alım yaparlar. Yüksek bir ALES puanınızın olması yurt içi yüksek lisans başvurularında (en az %50) ve yurt dışı yüksek lisans ve doktora başvurularında (%40) sahip olduğu büyük paylar nedeniyle diğer adaylar karşısında avantajlı olmanızı sağlar.  ALES sayısal alanda başarıya giden yolda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız Online ALES eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

 

Adayların başvurularında kullanacakları ALES puanı hesaplama yöntemi 2017 yılında güncellenmiştir. 2017 yılına kadar kullanılan eski sistem ALES puanı hesaplamada sayısal puanı için adaylar sınavda Sayısal I-II ve Sözel I-II olmak üzere 4 farklı bölümden mesuldüler. Her bir test 40 sorudan oluşmaktaydı ve ALES sınav süresi 180 dakika idi. ALES puanının hangi puan türünden hesaplanmasını istiyorsanız ona uygun 3 test çözülmekteydi. Örneğin, ALES sayısal puanına ihtiyaç duyan bir aday Sayısal I , Sayısal II ve Sözel I testlerini çözmekteydi. Burada ağırlıklı puanlar Sayısal I için 0,35, Sayısal II için 0,35 ve Sözel I için ise 0,40 olarak alınarak ALES puanı belirlenmekteydi.  

                    

 

Her ne kadar 2017 yılına kadar bu hesaplama geçerli olsa da adaylar için sınavda hangi testleri çözmeleri gerektiği ve hangi teste daha çok vakit ayırmaları gerektiği büyük bir sorundu. Soru ve süre bakımından da zorlanan adaylar, ALES Sayısal puanı için 2017 yılı sonbahar sınavı itibariyle daha basit bir sistemle tanıştırıldı. Bu sistemde sınav soru sayısı 100 soruya, ALES sınav süresi ise 150 dakikaya düşürüldü.

 

Güncel ALES puanı hesaplamada öncelikle adayların doğru ve yanlış soruları ayrı ayrı toplanmaktadır. Daha sonra yanlış cevapların dörtte biri doğru cevaplardan çıkarılarak ham puanlar elde edilir. Tüm adayların ham puanlarının ortalaması 50 ve büyük etkisi bulunan standart sapmanın hesaplanması 10 olarak alınır ve bu işlem her bir aday için ayrı ayrı gerçekleştirilir. Böylece adayların hem sayısal hem de sözel standart puanı hesaplanır. Daha sonra aşağıda ileteceğimiz listede bulunan ağırlıklı puanlar kullanılarak standart puanlar sayısal puan türüne, sözel puan türüne ve eşit ağırlık puan türü olmak üzere üç farklı puana dönüştürülmektedir.

 

ALES  Puan Türü  SAYISAL Testi SÖZEL Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50


 

ALES Sayısal Puanı Nasıl Hesaplanır?


ÖSYM’nin yaptığı bu değişiklikle güncel ALES puan hesaplama yöntemi iletmiş olduğumuz puan türü tablosunda da görüldüğü üzere ALES sayısal puan için 0,75, sözel için ise 0,25 olarak alınan ağırlıklı puanlara dönüştürülmüştür.

Adayların ALES puanları güncel ALES sayısal puanı hesaplaması ile yukarıda iletilen tabloda verilen değerler (sayısal testi için 0,75, sözel testi için 0,25) ile ağırlık puanlar hesaplandıktan sonra aşağıda iletilen formül ile 100 üzerinden asıl puanlara dönüştürülmektedir.

 

 

  

 

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.