shape shape shape shape
ALES Sayısal Mantık Soruları Nasıl Çözülür?
09
Nov
0 Yorum
2180 Görüntülenme

ALES Sayısal Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

ALES sayısal mantık soruları için ihtiyacınız olacak çözüm teknikleri için yazımızı inceleyebilirsiniz.

ALES Nedir?


ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), yurt içi ve yurt dışında akademik kariyer hedefi olan yükseköğretim kurumu mezunu veya öğrencilerinin girmesi gereken bir sınavdır. ALES toplamda 100 sorudan oluşur ve 150 dakika sınav süresi bulunmaktadır. Sınav içeriği kapsamında ise sayısal ve sözel olmak üzere iki alan bulunur. Sayısal alan, temel matematik soruları, geometri soruları ve sayısal mantık sorularını içerirken sözel alan ise Türkçe anlam, anlatım bozuklukları, anlatım biçimleri ve sözel mantık sorularını içermektedir. 

ALES puanı ise üç farklı puan türünde hesaplanmaktadır. Bunlar: ALES Sayısal, ALES Sözel ve ALES Eşit Ağırlık puan türleridir.  Adayların sınavda temel Türkçe ve matematik sorunun yanında daha zorlayıcı olduğu için ALES sözel ve sayısal mantık sorularına önem vermesi gerekir. Sayısal ve sözel mantık soruları standart sapmada önemli bir yer tutmaktadır. ALES mantık sorularına vakit ayırılması ALES Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık puanlarına büyük bir etki de bulunacak ve diğer adaylardan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.


ALES Sayısal Mantık Nedir?


ALES Sayısal mantık sınava giren adayların detaylı düşünme, analiz ve yorumlama kabiliyetlerini ölçen sorulardır ve grafik ve tablo yorumlama, şekil yetenek ve sayı dizileri ve son olarak mantıksal muhakeme problemleri olarak üç farklı grupta toplanmaktadır.

Sınavda en çok hata yapılan soru tipi olduğu için ön yargı ile yaklaşılmaktadır. Sayısal mantık sorularında hata yapılmasının nedeni soruların belirli bir çözüm yönteminin olmamasıdır. Ancak benzer sorular için izlenmesi gereken belirli çözüm yöntemleri bulunmaktadır. ALES Sayısal Mantık Soruları Nasıl Çözülür?


Bir önceki başlığımızda ALES sayısal mantık sorularının 

1.    Grafik yorumlama ve tablo okuma
2.    Şekil yetenek ve sayı dizileri
3.    Mantıksal muhakeme problemleri olarak 3 gruptan oluştuğunu iletmiştik. 


ALES Sayısal alanda 50 sorunun genelde 14-15 tanesi mantık sorusu olarak karşımıza gelmektedir. Sayısal alan mantık soru dağılımı ise dönemsel olarak değişiklik gösterebilir. İletilen mantık konularından karşınıza gelecek ortalama soru adeti ise:


•   Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma - 2-3 soru.
•    Şekil Yetenek ve Sayı Dizileri - 3-4 soru.
•    Mantıksal Muhakeme Problemleri - 8-10 soru.


Mantıksal muhakeme problemlerinde genel olarak sorunun başında iletilen kuralı ve sistemi değerlendirerek, şekil sorularında şekiller arası örüntüleri ve mantık dizisini inceleyerek, tablo- grafik sorularında ise grafik verilerinin tabloya doğru bir şekilde aktarılması ve yorumlanması üzerinden soru çözümleri gerçekleştirilmektedir. Tüm bu işlemleri yaparken dört işlem, üs ve kök kavramı, asal sayılar, ardışık sayılar, bölme-bölünebilme, fonksiyon, permütasyon, kombinasyon ve olasılık vd. temel matematik konularından yararlanılmalıdır.


ALES sayısal mantık soru çözümlerinde takip edilmesi gereken temel aşamaları şu şekildedir: 


1) Mantık soruları dikkatle okunmalıdır. Soruda size iletilen metinde kurallar bulunacaktır. Burada hangi bilgilerin soru çözmenize yardımcı olacağını ve hangilerinin gereksiz bilgi olduğunu belirlemeniz gerekir. 

2) Soru metninde verilen işinize yarayacak yazılı bilgileri matematik sembollerine, tablolara veya grafiklere dökmeniz soruyu kavramsal olarak daha basit bir hale getirmenize ve dolayısıyla çözmenize yardımcı olacaktır. Sunulan bilgi ve yapmanız gerekenleri matematik formüllerine, tablolara veya grafiklere dökmeniz örneğin yazılı bir metni daha net ve hızlı kavramanıza yardımcı olacaktır.

3) Soruyu çözmek için tüm hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra verileri değerlendirerek çözüm yapabilirsiniz.


İlettiğimiz soru çözüm yöntemi 50 matematik sorunun 14-15 adetine yöneliktir. Yüksek puan hedefi olanlar için sınav süresi olan 150 dakikayı doğru bir şekilde kullanmanız gerekir. Bu nedenle sayısal mantık sorularında fazla zaman kaybetmemelisiniz. ALES sayısal mantık sorularını hızlı çözebilmek için bol bol soru çözüm alıştırması yapmalısınız.

ALES Sayısal Mantık sorularının çözüm yöntemlerini detaylı bir şekilde uzman eğitmen desteği ile öğrenmek için Online ALES Sayısal Mantık eğitimlerimize göz atabilir ya da aşağıda ilettiğimiz ALES sayısal mantık dersimizin örnek soru çözümü videosunu izleyebilirsiniz.


Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.