shape shape shape shape
ALES Sayısal Asal Çarpanlar Soruları
07
Jan
0 Yorum
42 Görüntülenme

ALES Sayısal Asal Çarpanlar Soruları

Bu yazımızda ALES Sayısal Asal Çarpanlar konusuna yönelik önemli bilgilere değindik. Asal Çarpanlar sorularının çözümlerine yönelik detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.Asal çarpanlar konusu ALES sınavında sıkça sorulan sorulardan biri değildir. Ancak değişen müfredata ve sisteme bağlı olarak soru gelme olasılığı yüksek bir konudur. Bu sebeple asal çarpanlara ayırma konusunun mantığını kavramak oldukça önemlidir. ALES sayısal alanda sorulan 50 sorudan en az bir soru çarpanlara ayırma konusu ile ilgilidir. Sınav öncesi bu konuda bol bol soru çözerek pratik yapılması, konunun kavranmasını sağlayacaktır.

Asal Çarpanlar Nasıl Bulunur?

Bir doğal sayının asal çarpanlarını bulabilmek için bu doğal sayının bölünebildiği en küçük doğal sayıyı bulmak gerekir. Sıra bu doğal sayıyı belirledikten sonra sayıyı, asal çarpanlarına bölme işlemine gelir. Bulunan bölümlerin çarpımı sayının asal çarpanlara ayrılmış şeklini gösterir. Bu metodlar sorunun çözümünü kolaylaştırmakta ve sınav esnasında zamandan tasarruf sağlamaktadır. 

Asal Çarpanlara Ayırma İlgili Soru Tipleri

Asal çarpanlara ayırma ile ilgili 8 farklı soru tipi bulunmaktadır. Bunlar; pozitif bölenlerinin sayısı, negatif bölenlerinin sayısı, tam sayı bölenlerinin sayısı, pozitif tek bölen sayısı, pozitif çift bölen sayısı, pozitif bölenlerinin toplamı, asal olmayan tam sayı bölenlerinin toplamı, bir sayının asal bölen sayısı gibi sorulardır. Bu soru tiplerine ait soru örneklerini hem video hem pdf formatında indirerek daha detaylı incelemek için Aleskursum sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Asal Çarpanlara Ayırma Metodları 


Tüm tam sayılar asal sayıların çarpımları şeklinde yazılabilmektedir. Asal çarpanlarına ayırma sorularının çözümünde bazı metodlar bulunur. Bu metodlar: çizgi metodu, çarpan ağacı metodu ve sayıları yan yana çarpanlara ayırma metodu olmak üzere üçe ayrılır. Bu metodlardan en sık kullanılanı çizgi metodudur. Bu metotların hangi soru tiplerinde nasıl uygulanabileceğini ALES sayısal soru tiplerini inceleyerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca ÖSYM’nin internet sitesinde arşiv bölümünde sınavlar  kısmında, 2006-2020 yılları arasında yapılan ALES sınavında çıkmış çarpanlara ayırma sorularına ve bunların cevap anahtarlarına erişim sağlayabilirsiniz. 

ALES Sayısal Asal Çarpanlar Örnek Soruları

Örnek Soru 1: 

p’nin pozitif bölen sayısı pbs (p) ile gösterilmek üzere;


- a,b,c pozitif tam sayı
- a<b<c
- pbs (a) > pbs (b) > pbs (c) 
  

olduğuna göre, a+b+c en az kaçtır?


A) 10                B) 13               C) 16                 D) 26                   E) 28


Örnek sorunun çözümünü yandaki videodan izleyebilirsiniz.


Örnek Soru 2: 


İki basamaklı bir doğal sayının pozitif bölen sayısı en çok kaç olabilir?


A) 12                B) 15             C) 16                 D) 18                  E) 20


Örnek sorunun çözümünü yandaki videodan izleyebilirsiniz.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.