shape shape shape shape
ALES Nedir?
06
May
0 Yorum
558 Görüntülenme

ALES Nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), lisansüstü eğitimde, mühendislik tamamlama programlarında, resmi ve burslu statüde lisansüstü eğitim almak için yurtdışına gönderilecek öğrencilerin seçiminde, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına başvurularda kullanılmak üzere adayların sorumlu olduğu sınavdır.

Ayrıca ALES, Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin kamu ve özel kuruluşlara burs başvurularında kullanılabilir. Bunun yanında kimi kamu ve özel kuruluşlar, çeşitli kadro alımlarında adayların ALES puanlarını değerlendirmeye alabilmektedir.

ALES’e Kimler Girebilir? ALES Yılda Kaç Kez Yapılır? ALES’in Geçerlilik Süresi Nedir?

ALES’e herhangi bir lisans programından mezun olabilecek durumda olanlar ile lisans mezunu olanlar ve denklik belgesi bulunmak şartıyla yurtdışında lisansını tamamlamış olanlar girebilir.

ALES, ilkbahar döneminde bir, sonbahar döneminde iki sınav olmak üzere yılda üç kez yapılır.

ALES’in geçerlilik süresi, sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren 5 yıldır.

ALES Başvuruları Nereden Yapılır?

ALES’e girmek isteyen adaylar, ÖSYM’nin açıkladığı başvuru süresi boyunca https://ais.osym.gov.tr/ adresinden başvurularını yapabilirler. “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir” açıklamasını gören adaylar, başvuru süreci için verilen süre içerisinde sınav ücretlerini yatırdıklarında başvuruları gerçekleşir.

ALES Giriş Ücreti Ne Kadar? ALES Giriş Ücreti Nereden Ödenir?

2020 yılı için ALES’e girecek adayların ödemesi gereken sınav ücreti 130 TL’dir. Adaylar ALES’e başvurularını https://ais.osym.gov.tr/ adresinden yaptıktan sonra sınav ücretlerini, kılavuzda belirtilen bankalardan birine şahsen veya online olarak yapabilecekleri gibi https://odeme.osym.gov.tr/ adresinden online olarak da yatırabilirler.

ALES Nerelerde Geçerlidir?

Tezsiz yüksek lisans başvurularında ALES şartı aranmazken tezli yüksek lisans başvurularında ALES zorunludur. Tezli yüksek lisans yapmak isteyen adaylar ALES’ten 55 puan ve üzeri bir puan aldıkları takdirde, başvuru şartlarında yer alan diğer koşulları da sağlıyorlarsa tezli yüksek lisans ilanlarına başvuru yapabilirler.

Yüksek lisansını tamamlamış doktora programına kayıt yaptırmak isteyen adayların bir doktora programına başvurabilmeleri için ALES’ten yine 55 puan ve üzerinde bir sonuç elde etmeleri gerekir.

Bütünleşik doktora programına kayıt yaptırmak isteyen adaylar ise ALES’ten minimum 80 puan almak zorundadır.

Yurtdışında resmi veya kısmı burslu olarak lisansüstü eğitim almak isteyen adayların ALES’ten minimum 75 puan almaları gerekirken öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalara başvurmak isteyen adayların minumum 70 puan almaları gerekir.

ALES Nasıl Bir Sınavdır?

Sözel Testi ve Sayısal Testi olmak üzere iki alandan oluşan ALES, temel Türkçe ve matematik düzeyinin üzerinde bilgi ölçmek üzere tasarlanmış bir sınav değildir. ALES, hızlı okuma, düşünme, anlama; işlem beceresi ile hızını ölçer ve tüm bunlar arasındaki koordinasyonu nasıl gerçekleştirdiğinizi sınar. Bu sebeple ALES soru tipleri, temel düzeyde Türkçe ve matematik konularını birbiriyle ilişkisel olarak sınayan sorularından oluşur.

ALES Sözel Testi, boşluk tamamlama, kesin yargıya ulaşma, düşüncenin akışını bozan cümleyi bulma gibi soru çeşitleriyle sözcükte, cümlede ve paragrafta anlam sorularını ağırlıklı olarak kapsar. Anlam sorularının yanı sıra sözel muhakeme becerenlerini ölçen sözel mantık soruları yer alır. ALES Sözel Testinde dilbilgisi sorulmaz.

ALES Sayısal Testinde ise temel kavramlar, üslü sayılar, köklü sayılar, mutlak değer, problemler gibi temel matematik (Mat. 1) konuları; üçgenler, dörtgenler, çokgenler gibi geometri ve analitik geometri konuları ile grafik- sayısal mantık soruları yer alır. Özellikle problemler, grafik soruları ve sayısal mantık sorularında adayların birden çok temel matematik bilgisini harmanlayarak çözüme ulaşması istenir. Bu tip soruların amacı ileri düzeyde muhakememe becerilerini ölçmektir.

50 sözel, 50 sayısal olmak üzere toplam 100 sorudan oluşan ALES için ÖSYM tarafından adaylara tanınan süre ise 150 dakikadır.

ALES’e Nasıl Çalışmalı? ALES’te Zamanı Doğru Kullanmak Nasıl Başarılır?

ALES, doğru yanıta minimum sürede ulaşma sınavıdır. ÖSYM ALES’te adaylardan hızlı okuma, anlama, yorumlama gibi çeşitli becerileri en kısa sürede kullanarak doğru cevaba ulaşabilmesini bekler. Bunun için önce sınavın soru tarzını tanımalısınız. Sınava hazırlanırken tüm konu eksiklerinizi tamamladıktan sonra düzenli deneme çözerek bu becerinizi geliştirmelisiniz.

ALES’te sorular öğrencinin zamanını sabote etmek için oluşturulduğundan sınav başarısını etkileyen önemli etkenlerden biri zamanı doğru kullanabilmektir. Gireceğiniz ALES esnasında zamanı doğru kullanabilmek için planlı bir şekilde sınava hazırlık sürecini doğru yönetmelisiniz.

Bunu yapabilmek için öncelikle son yılların çıkmış ALES sorularını incelemeli, sınavı tanımalı, adaylarda ölçmeyi istediği becerilerin farkında olmalısınız. Konu eksiklerinizi giderdikten sonra bol deneme çözerek ALES’in sınav esnasında ölçtüğü hızlı okuma, düşünme, anlama, yorumlama ve işlem hızı ve becerinizi geliştirmiş olacaksınız.

Bunun yanında sözel, sayısal ve eşit ağırlık olmak üzere üç puan türü alanı bulunan ALES’ten başvurularda kullanacağınız puan türüne göre kendi sınav çözme stratejilerinizi belirlemelisiniz. Bunlar sınavda önce hangi testten, hangi soru tipinden başlayacağınız gibi stratejiler olabilir. Örneğin Sözel ve Sayısal Test ağırlığı %50-%50 olan Eşit Ağırlık Puan Türü için ALES’e giren adayların 100 sorudan oluşan ALES’in tüm soruları görebilmesi ve bu iki testten dengeli bir şekilde soru cevaplaması sınav sonucunu olumlu etkileyecektir. Eşit Ağırlık adaylarının ALES’ten iyi bir puan elde etmek için Sözel Testinde vakit kaybetmemeleri gerekir. Pek çok Eşit ağırlık adayı sözel testinde geçirdikleri sürenin sayısal test sorularının tamamını çözmelerini engellediğini söyler. Bu adaylar sınav süresini verimli kullanabilmek için bir testi tek seferde çözmeyebilir, sınavı bölümlere ayırabilir. Bu tip stratejiler geliştirerek sınav esnasında zamanı doğru kullanabilirsiniz. Elbette sınavı nasıl çözeceğinizin stratejisini sınav esnasında değil, sınava hazırlık sürecinde pratikleyerek belirlemelisiniz.

ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?

ALES puan hesaplamalarında öncelikle sınava giren adayların Sözel ve Sayısal Teste verdikleri doğru cevap sayısı toplanır. Doğru sayılarından yanlış cevap sayısının dörtte birinin çıkarılmasıyla ham puan elde edilir. Ham puan ve standart sapma hesaplaması her bir test için ayrı olarak yapılır. ÖSYM’nin uyguladığı hesaplama formülüyle adayların sayısal ve sözel standart puanları oluşturulduktan sonra adayların sayısal ağırlıklı, eşit ağırlıklı ve sözel ağırlıklı puanları belirlenmiş olur. Eğer sınav sonrasında iptal edilen sorular varsa bunlar etki dışı bırakılır, geçerli soruların puan değerlendirmesi yeniden yapılarak ağırlıklı puanlar hesaplanır ve bunlar 100 üzerinden puanlara çevrilir. ÖSYM’nin ALES Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık Puanlarını hesaplamada kullandığı farklı katsayılar vardır. ALES Sayısal Puanı için Sayısal Testin ağırlığı 0,75 iken Sözel Testin ağırlığı 0,25’dir. ALES Sözel Puanı için Sayısal Testi ağırlığı 0,25 iken Sözel Testin ağırlığı 0,75’dir. ALES Eşit Ağırlık Puanı için Sayısal Testin Sözel Testin ağırlığı %50- %50 olmak üzere birbirine eşittir.

ÖSYM’nin ilgili ALES sonuçlarını açıkladığı tarihte adaylar sonuçlarına https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden T.C. Kimlik /Y.U. numaraları ve şifreleri ile ulaşabilirler. Adaylar ALES puanlarını, sonucun açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süre ile kullanabilirler.

ALES Sonuçları Nereden Öğrenilir?

Adaylar ALES sonuçlarını, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ adresindeki  “ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi”ne T.C. Kimlik /Y.U. numaraları ve şifreleri ile girerek öğrenebilir.

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.