shape shape shape shape
ALES Konu Dağılımı Nasıldır?
05
May
0 Yorum
394 Görüntülenme

ALES Konu Dağılımı Nasıldır?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), özellikle akademik kariyer yapmak isteyen adaylar için oldukça önemli bir sınavdır. Çünkü ALES’e yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen adaylar ile öğretim üyesi dışındaki akademik kadrolara başvurmak isteyen adayların girmesi zorunludur. Bunun dışında Milli Eğitim Bakanlığınca lisansüstü eğitim için yurtdışına gönderilecek adayların seçimi yapılırken ALES şartı aranır. Ayrıca teknik öğretmenlerin mühendislik tamamlama programına başvurularında ALES gereklidir. Adaylar ALES’ten başarılı bir sonuç elde etmek istiyorlarsa konu dağılımını bilmeli ve geçmiş yılların ALES sorularını inceleyerek sınava hazırlık sürecini başlatmalıdır.

ALES, 50 soruluk Sözel Testi, 50 soruluk Sayısal Testi olmak üzere iki alandan oluşan toplam 100 soruluk bir sınavdır. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) bu 100 soru için adaylara tanıdığı sınav süresi 150 dakikadır (2,5 saat). ALES’te Sözel Puanı, Sayısal Puanı ve Eşit Ağırlık Puanı olmak üzere üç puan türü bulunur. Sınava giren tüm adaylar her iki testten de sorumludur. Adayların sayısal, sözel ve eşit ağırlıklı puanları aşağıda yer verdiğimiz listedeki kat sayılara göre hesaplanır. Adaylar başvuracakları ilanın şartlarına göre istedikleri puan türünü kullanabilirler.  ALES’e girenlerin sonuç belgeleri sınavın açıklanma tarihi itibariyle beş yıl boyunca geçerlidir.

ALES Katsayıları

 1. ALES Sayısal Puanı: 0,75 (Sayısal Testi) / 0,25 (Sözel Testi)
 2. ALES Sözel Puanı: 0,25 (Sayısal Testi) / 0,75 (Sözel Testi)
 3. ALES Eşit Ağırlık Puanı: 0,50 (Sayısal Testi) / 0,50 (Sözel Testi)

ALES Nerelerde Zorunludur?

 1. Tezsiz yüksek lisans başvurularında ALES şartı yoktur ancak üniversiteler istedikleri takdirde ALES’i şart koşabilir.
 2. Tezli yüksek lisans başvurularında ALES zorunludur. Bu programlara başvuru yapabilmek için ALES’ten en az 55 puan almış olmak gerekir.
 3. Yüksek lisans programlarından mezun olarak bir doktora programına katılmak isteyen adayların da başvuru yapabilmek için ALES’ten en az 55 puan almış olması gerekir.
 4. Bütünleşik doktora programına katılmak isteyen adaylar ALES’ten en az 80 puan almak zorundadır.
 5. Yurtdışında resmi veya kısmı burslu olarak yüksek lisans ve doktora programına gönderilmek isteyen adayların ALES’ten en az 75 puan almaları gerekir.
 6. Öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalara başvurmak yapabilmek için adayların en az 70 puan almaları gerekir.

ALES’e Nasıl Çalışmalıyım?

ALES’in adaylardan beklediği sözel-sayısal temel kavram-konu bilgilerini her bir alanda birbirleriyle ilişkili bir şekilde analitik ve hızlı düşünerek kullanabilmesidir.

ALES soruları, bilgi ölçmekten ziyade sözel ve sayısal akıl yürütme becerilerinizi en kısa süre içinde nasıl kullandığınızı sınayan özgün sorulardır.

ALES’e girmeyi planlayan adaylar, yazımızda söz edecek olduğumuz, ALES konu ve soru dağılımını inceledikten sonra ALES çıkmış sınav sorularını bu dağılma göre analiz etmelidir. ALES’te başarılı olmak, onu tanımaktan ve özgün soru tiplerine alışmakla sağlanabilir. Sınavı tanır, sorularına aşina olursanız önce sınava hazırlanma sürecinde ardından sınav esnasında stresinizi azaltmış olacak ve böylece sınav zaman yönetimini sağlıklı bir şekilde yapabileceksiniz. Unutulmamalı ki ALES bir anlamda hız sınavıdır.

ALES Çıkmış Sınav Sorularına Nereden Ulaşılabilir?

ALES’in tüm çıkmış sınav soruları ve cevap anahtarları ÖSYM’nin https://www.osym.gov.tr adresinde yer alan “Geçmiş Yıllardaki Sorular” sistemiyle ulaşıma açılmıştır. Ayrıca adaylar ALES’ten önce benzer amaçla yapılmış olan Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (LES) çıkmış sınav soruları ve cevap anahtarlarına da aynı adresten inceleyebilirler.

ALES çıkmış sınav sorularını dilerseniz “Çıkmış ALES Soruları” adlı yazı başlığımızın altından erişebilirsiniz.

ALES’in konu dağılımı sayısal ve sözel olmak üzere iki test içinde belirlenir. Buna göre ALES konu dağılımları aşağıdaki gibidir:

ALES Sözel Konu Dağılımı Nasıldır?

ALES Sözel Testinde 50 soru bulunur. Bu sorular aşağıdaki konu dağılımına göre belirlenir.

Temel Türkçe Konuları
 1. Sözcükte Anlam
 2. Cümlede Anlam
 3. Anlatım Biçimleri
 4. Anlatım Bozuklukları
 5. Paragraf

Sözel Mantık Konuları
 1. Şifreleme, Şifre Çözümleme
 2. Sözel Akıl Yürütme
 3. Sözel Zekâya Dayalı Problem Çözme

ALES Sayısal Konu Dağılımı Nasıldır?

Toplam 100 sorudan oluşan ALES’in 50 sorusu Sayısal Testinde yer alır. Bu sorular aşağıdaki konu dağılımına göre belirlenir.

Temel Matematik Konuları
 1. Temel Kavramlar
 2. Bölme ve Bölünebilme
 3. Asal Çarpanlar
 4. Ebob-Ekok
 5. Rasyonel Sayılar
 6. Sıralama
 7. Basit Eşitsizlikler
 8. Mutlak Değer
 9. Özdeşlikler
 10. Çarpanlara Ayırma
 11. Üslü Sayılar
 12. Köklü Sayılar
 13. Denklemler
 14. Oran-Orantı
 15. Sayı ve Kesir Problemleri
 16. Yaş Problemleri
 17. İşçi ve Havuz Problemleri
 18. Hareket Problemleri
 19. Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri
 20. Karışım Problemleri
 21. Kümeler
 22. İşlem-Modüler Aritmetik
 23. Olasılık, Permütasyon, Kombinasyon
Geometri Konuları
 1. Doğruda Açılar
 2. Üçgende Açılar
 3. Üçgende Uzunluk ve Alan
 4. Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik
 5. Dörtgenler
 6. Çember ve Daire
 7. Analitik Geometri
 8. Katı Cisimler
Sayısal Mantık Konuları
 1. Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma
 2. Şekil Bilgisi ve Sayı Dizileri
 3. Mantıksal Muhakeme Problemleri

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.