ALES Puan Hesaplama

2021 ALES Puan Hesaplama Bu sayfamızda sizler ALES Puan Hesablamanızı yapabilirsiniz.En doğru ve güncel ALES puan hesaplama aracı.ALES Puan Hesaplama Robotu 2021 MEB,2021 ALES Puan Hesaplama, ALES Puan hesaplama Motoru , ALES Puanı Nasıl Hesaplanır,2020 ALES Puan Hesaplama

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.

ALES Nedir?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL), 2019 yılı Sonbahar sınavı itibariyle yine YÖK koordinasyonunda ancak artık Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliğinden ayrılarak ÖSYM tarafından düzenlenecek olan Fen, Sosyal, Sağlık alanlarına ayrılmış bir dil sınavdır. Sınava seçtikleri alandan katılan her bir adaya 80 soru sorulur ve 100 tam puan üzerinden hesaplanır.

ALES Nedir?

YÖKDİL Sınavı'nda belirli bir puanlama sitemi yoktur. Ancak YÖKDİL'in YDS ile eşdeğer bir sınav olduğunu biliyoruz. Bu noktada puan karşılıklarında YDS'yi eşdeğer almak doğru olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki YÖKDİL dil tazminatı ya da yurtdışı kullanımlarında geçerli değildir. Eğer böyle bir amacınız var ise YDS'ye girmeniz daha doğru olacaktır.

YDS’de alınan belirli puan aralıklarının karşılığı bulunur. A, B, C, D, E olarak seviyelendirilen bu harfler, özel kurumlarda yada kamu kuruluşlarında çalışan veya bu kurumlara başvuracak adaylardan talep edilebilmektedir. Bazı kamu ya da özel kurumların belirli bir harf seviyesinde YDS puanı talebi olabilirken bazı kurumlar için alınan puanın seviyesi önem arz etmemektedir. A en iyi seviye, C orta seviye ve E en düşük seviye olarak değerlendirilir.

ALES Puan Seviyeleri Nelerdir?

YÖKDİL ve YDS sınavları eşdeğer olduğundan YDS puan seviyeleri göz önünde bulundurulabilir. Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,

- 90 -100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
- 80 -89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
- 70 -79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
- 60 -69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
- 50 -59 arasındaki puanlar (E) seviyesi olarak kabul edilir.